erop, bankkredieten ook, subsidiere gelingen en de machinebouwers ook. De WEA, de Jong, Bos, Silvis Vos en Flynth e.a., kortom alle boekhoud- bedrijven zijn dagelijkse gebruikers van al die boereninformatie. En de Bedrijfschappen en Productschappen zijn onderwijl ook nog ongeveer 40 jaar actief geweest, met alle bijhorende rompslomp. En dan vergeet ik bijna het Landbouwschap te noemen. Vandaag Op eerbiedige afstand bekeek ik een droneschouwspel. Vier jonge boeren geschaard rond een startklare drone discussieerden heftig over de drone- camera-instelling. Het was iets over bladgroenmeting en mineralen. Kavel M29 geheel bezaaid met suikerbieten moest opgenomen worden. In een keurig raster zou het vliegmachien tje dat voor de mannen gaan doen maar dan moest er wel een duidelijke opdracht aan boord zijn. Daar hadden ze het over. Staand onder zo'n prachtig helderblauwe Wieringermeerlucht en uitkijkend over een bijna volmaakt bie tenperceel én met verbazing luisterend naar die moderne boerenpraat moest ik denken aan al die bietenvelden die ik mijn leven had bewerkt. Van zaaien, doorhakken, opeenzetten, wieden, schieters trekken en rooien tot afleve ren. Bij mijn vader als kleine jongen al, en met afgrijzen denkend aan die grote meldes en stekels die muurvast in de grond zaten. Manshoge onkruid- planten waarmee je de strijd aanging. Een strijd die je vrijwel altijd verloor. En nu; die jongens hebben niet eens meer een eigen wieder, die strijden niet meer met zwiepende melkdistels. Ze doen het helemaal anders. Ze eer biedigen hun grond en hun gewassen. Ze halen formidabele opbrengsten met hoge kwaliteit. Wél krijgen ze regelmatig een storm van protest over zich heen. Dat gaat dan over die vermaledijde monocultuur die ze bedrijven, over het inzetten van te zware machines of over hun gewasbeschermings-etos. Al rondkijkend ontwaar ik geen enkele handwerker op de akkers. Ze staan er dus alleen voor. Als oude boer heb je de weg naar die moderne landbouw mee geplaveid, mee bepaald. De huidige boerengeneratie gaat die weg verder op. Vanaf de wederopbouw verschenen o.a.: Meer Industrieterreinen Agriport glastuinbouw Zorgboerderijen B&B's, kampeerboerderijen Pluimveehouderijen Champignons Het gat van de dijk Dijkgatsbos Huisvuilcentrale Roofvogelfokkerij Paardenkliniek TV-mast Windparken Zonnepanelen alleen nog maar op de daken Gascompressiestation ULV-vliegveld Zweefvliegveld Poldertoerinkar Maneges De polder wordt geheel benut Het memento van Wijnand Staring in zijn huisboek voor de landman uit 1862: 'Een vijfde van onzen grond ligt nog woest en ledig' is in ieder geval niet voor de huidige Wieringermeer van toepassing Landbouw in de Wieringermeer, een terugblik 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 18