Landbouw in de Wieringermeer, een terugblik Wintertarwe: 87 (met zelfbinder en loondorser) Suikerbieten: 484 (geheel handwerk, geldt ook voor de volgende onderdelen) Vlas: 260 Aardappelen: 700 Per melkkoe: 275 Per 100 kippen: 200 Getallen zijn gebaseerd op tellingen in 1948-1949. Ter illustratie één hedendaags getal: 30.000 kippen bij een boer en die doet hij erbij. En alle idyllische verhalen over de goed oude tijd dan? Het seizoen van de gewasbelagers breekt aan. Onkruid, insecten, schim mels, vogels, bacteriën, virussen, nematoden, wind en wateroverlast of watertekort. Dit is de periode dat iedere landman regelmatig achter zijn oren krabt. Er zijn vele belagers maar er zijn nog veel meer oplossingen voorhanden. Gewoon teveel om daar op je eentje uit te komen. Overleggen met het thuisfront helpt, of met de buurman, of met de oude vader. Raad inroepen van een adviseur of voorlich ter werkt beter. De voorlichting Een korte geschiedenis van de advisering. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting in de Wieringermeer kwam voort uit de onderzoeks- en voorlichtingstak van de Directie Wieringermeer. Die vereniging heeft eindeloos veel kennis vergaard en die kennis ook ge deeld met alle 512 bedrijven. De VVB bestreek alle vakgebieden, van bollen tot koeien. Via een eigen rubriek in de Wieringermeerbode en via vlugschrif ten en folders en middels de voorlich tingsavonden werden de boeren op de hoogte gebracht van alle actuele ontwikkelingen in de landbouw. In de jaarverslagen van de VVB (1941 t/m 1992) is nog al die kennis na te lezen. Verbluffend waardevol. De rol van de Nederlandse overheid was daarbij van niet te onderschatten waarde. De drie poot onderwijs, onderzoek en voor lichting werd tot de negentiger jaren van de vorige eeuw bekostigd door het toenmalige Ministerie van Landbouw. Naast de VVB waren er bovendien de mensen van de toeleveringsbedrijven die van advies dienden. Dat was een groep deskundigen die naast het advies ook de middelen leverden. Een manier van handelen die wel eens tot discussie leidde. Maar een gezonde vorm van concurrentie tussen de overheidsgroep en de private groep zorgde doorgaans voor een goed evenwicht. Toen de over heid zich volledig terugtrok eind vorige eeuw bleven de particuliere partijen over. Die zorgden onderling voor een goede balans. Dat was even wennen maar nu weten we niet beter meer. Aan voorlichting gaat onderzoek vooraf. Het begon voor ons gebied met de proefpolder Andijk. Later werd eigenlijk hetzelfde onderzoek met veel succes voortgezet op de Van Bemme- lenhoeve aan de Medemblikkerweg. De boerderij van de bekende 'onder- zoekfamilie' Schipper. Onze polder huisvestte nog meer proefboerderijen. De bekendste zijn de NAK-boerderij van Blom en de Proeftuin van Bruin aan de Schelpenbolweg. Met weemoed zullen veel oudere boeren terugden ken aan de avondlijke excursietoer bij Schipper op de platte wagens. Geanimeerd en leerzaam. Of aan het NAK-bedrijf waar het 'zie- kenveld' bijzonderheden toonde die je in je hoofd prentte. Voor later thuis in je eigen piepers. De archieven her bergen alle onderzoeksresultaten. Een grote rijkdom. 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 13