Ambtenaar van de burgerlijke stand Wieringermeer Historisch Genootschap Wieringermeer Henk Torenvlied Na enkele uren spitten in ons archief moet ik concluderen, dat het heel moeilijk is om uit te vinden wie er allemaal in onze polder de functie van ambtenaar van de burgerlijke stand hebben vervuld en wanneer. In de Kroniek nummer 32 van augustus 2002 lezen wij in het artikel "Trouwen in de Wieringermeer" geschreven door, voor leden van het Historisch Genootschap wel bekende, A.C.M. Teeling - Geers dat het eerste huwelijk in de polder op 7 februari 1938 plaats vond in het juist gereed gekomen gemeentehuis in de toenmalige Raadhuisstraat (de huidige Prof. Granpré Molliërestraat). We waren toen nog een "soort gemeente" in de vorm van het "Openbaar Li chaam de Wieringermeer". Het huwelijk betrof hier ene Erick Benjamin met Ruth Marx. Van dit bruidspaar is verder niets bekend. Pas op 1 julii94i vinden we de naam "Gemeente Wieringermeer" voor het eerst in de registers van de burgerlijke stand. Dit betrof het huwelijk van Johan Cramwinkel en Johanna Clasi- na de Grood, zuster van mevr. Aalders - de Grood, de vrouw van onze bekende school meester. Het is nogal ver warrend wie toen het koppel getrouwd heeft, want we lezen verder: "Op verzoek en onder dank van de burgemeester kreeg de heer Cramwinkel in oktober 1941 zijn ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand". Ja... Je kunt moeilijk je eigen huwelijk voltrekken. Hoe nu verder te zoeken. In het zelfde artikel blijkt ook dat mevr. A.C.M. Teeling - Geers zelf ambtenaar van de burger lijke stand in onze (voormalige) gemeente is geweest. "Leuk is natuurlijk, dat zij op 11 april 1964 het huwelijk van twee van haar zussen mocht voltrekken, t.w. Nel met Henk van Schaik en Ad met Frans van Langerak. Verder lezend op zoek naar namen van ande re ambtenaren van de burgerlijke stand kom ik dan bij: "Een zeer goed voorbeeld is de welbespraakte en met de polder families zeer bekende Thea Knook- Rasing, die de huwelijks voltrekking extra vormt tot het begin van een feestelijke dag. Vandaar dat zij door vele bruids paren wordt gevraagd hen te trouwen. Laten we hopen dat we haar nog lang in de trouwzaal van het gemeentehuis mogen mee maken." Nu, die wens is uitgekomen!!! Tonnie Geers

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 45