Trouwen in de W ieringermeer Historisch Genootschap Wieringermeer Lenie Visser-Geers Trouwen doe je niet zomaar even! Een verbinte nis moest aan strenge eisen voldoen. Allereerst was daar het "Geloof". Immers: "twee geloven op één kussen daar ligt de duivel tussen". Wat die daar deed werd nooit verteld, maar het moet heel erg geweest zijn. Om deze zgn. ge mengde verbintenissen zoveel mogelijk te voor komen waren er diverse jongerenverenigingen. Elk kerkgenootschap had wel een gelegenheid waar jongeren elkaar konden ontmoeten. Ook dansclubs waren hiervoor prima geschikt. Zo had bijvoorbeeld de katholieke jongerenvereni ging DWO een afdeling "dans" waarvan je op 17-jarige leeftijd lid kon worden. Na afloop wer den de meisjes dan netjes naar huis gebracht. Aanvankelijk op de fiets, maar eind jaren-50 hadden de meeste jongens al wel een brom mer. Hoeveel huwelijken deze dansavonden opgeleverd hebben is nooit onderzocht, maar het zijn er heel veel. De minimum leeftijd om te mogen trouwen is voor meisjes en jongens gelijk: 18 jaar. Uitzondering hierop is dat meis jes in geval van zwangerschap mogen trouwen op 16- en 17-jarige leeftijd. Minderjarigen hebben altijd toestemming nodig van ouders of voogd. Wat ook een grote rol speelde bij de partnerkeuze was "afkomst". Dit was iets wat voornamelijk door veel ouders nauwkeurig in de gaten werd gehouden. Dit betrof dan vooral het aantal hectaren land waarvan de vader pachter was. Dit leidde vaak tot spanningen in een gezin en in de relatie. Als dan de keuze Fotograaf: Hero Rijnsend. 24ste jaargang 2016/1, nummer 73

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 38