Ingebracht en uitgelicht 1,000 Mvendo 50 jaaf Historisch Genootschap Wieringermeer Siep Hoeksma Bij de ingebrachte stukken vonden we deze maand een jrisdrankglas, dat blijkens de tekst is uitgebracht bij het 50-jarig bestaan van de Gymnastiekvereniging ADVENDO in het jaar 2000. Zodra die verenigingsnaam valtis er, als vanzelfsprekend, de link naar broer en zus Gerrit en Marian Waiboer, die beiden al een leven lang onverbrekelijk zijn verbonden met deze vereniging. Meester Holl was destijds het hoofd der lagere school in Wieringerwerf en hij vond dat er, indachtig de slogan "een gezonde geest in een gezond lichaam", ook in Wieringerwerf een gymver eniging moest komen; in de oprichtingsvergadering op 25 juli 1950 bleek, dat er maar liefst 180 aanmeldin gen waren en dus werd door de 39 aanwezigen besloten tot oprichting van ADVEN DO Aangenaam door Vriendschap en nuttig door Oefening). Bij de officiële oprichtingsakte werd later het woord Vriendschap vervangen door Vereniging; het is nooit duidelijk gewor den hoe dit voortschrijdend inzicht is ontstaan, maar de leden gaven toch altijd al een andere uitleg (Altijd dronken voor en na de oefening). Zo werd de club dus in 1950 opgericht, Marian en Gerrit waren leden van het allereerste uur en met ieder een dubbeltje op zak voor de contributie togen de twee naar De Maaier waar de lessen door meester Holl werden gegeven. Herman Neep, de eigenaar van De Maaier, stelde in de opstartfase zijn zaal twee maanden W gratis ter beschikking. Voor Gerrit was ADVENDO een hernieuwde kennisma king met gymnastiek, met De Kreil als geboortegrond en later als uitwijkplaats bij de onderwaterzetting was hij in 1945 al lid geweest van de gymnastiekvereniging in Barsingerhorn: "Voetballen was niks voor mij." Hoogtepunten in de jaarlijkse gym-agenda vormden destijds de vaar- digheidsproeven, eerst in Barsingerhorn (terug op 't oude nest) en later bij Nic Raven in Schagen. Die vaardigheidsproeven pasten helemaal in het tijdsbeeld van de jaren '50: je moest dan op een aantal verschillende toestellen oefeningen doen (wie is er niet door juffrouw Guur de Ruijter over het paard getild 5 of 10 kilometer wandelen en niet te vergeten: het bondslied weten te zingen Als je dat traject met goed gevolg had afgelegd was er de beloning: een lintje A, B of C Mooie tekst trouwens van het KNGV-Bonds- lied, wie kent het niet I Frisdrankglas, dat blijkens de tekst is uitgebracht bij het 50-jarig bestaan van de Gymnastiekvereniging ADVENDO in het jaar 2000. Foto: Siep Hoeksma. 24ste jaargang 2016/1, nummer 73

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 28