Strijdbaar leven lijke gasfabriek werk vond. In de begin jaren dertig werden de rijken steeds rij ker en de armen steeds armer. Er kwam een tegenreactie, het fascisme kwam op. Trien kwam op voor de werkelozen en werd in 1935 staking leidster. Ze vond dat de vrouwen ook mee moesten doen. Trien besloot samen met het Comité van Actie om een sitdown-actie van 24 uur te organiseren en daar de vakcentrales bij te betrekken. "De mannen moeten nu staan voor hun rechten" aldus Trien. In 1936 pikten ze het niet meer en eisten dat het rouleer systeem van vier weken werk en vier tot acht weken steun verdween. De voortdu rende bezuinigingen van minister Colijn deed ook geen goed. Ook het misbruik van de ploegbazen van de Heidemij was een doorn in het oog. De afschaffing van kolenbonnen, laarzengeld en huurbe- slag deden geen goed. Op 23 april 1936 legden 400 werkelozen op Wieringen het werk neer. Dit gaf op 24 april een kettingreactie in Medemblik, Hoorn, Enkhuizen en Hensbroek, waar 700 tot 800 man het werk neerlegden. Op 25 april was er een grote demonstratie in Hoorn onder leiding van Trien. De burgemeester van Hoorn erkende haar niet als stakingsleidster. Er trokken 800 man door Hoorn met vrouw en kinderen. Het was een brede beweging, die uniek was voor die tijd. Niet alleen Links maar ook de socialis ten, de democraten, de katholieken en de christelijken deden mee. De arbei ders die niet meededen werden be schermd door de politie. Deze werkers werden ook wel 'duikboten' genoemd. De minister reageerde meteen en de stakers zouden een half jaar geen uitke ring krijgen. De tocht naar Medemblik - Enkhuizen werd tegengehouden. Ze kregen steun van de middenstandsbond. De bonden en partijen bemoeiden zich er mee. De communisten beginnen te "wroeten" en Trien begint te aarzelen. Het staken tegen de overheid was lastig. De steun elders in het land bleef uit. De uitkering bedroeg vier gulden en veertig cent per kind en werd grotendeels in bonnen uitgekeerd. Trien bleef nog betrokken bij andere acties, maar de animo hiervoor liep hard terug. Op 10 mei was er in Hippolytushoef maar een groep van dertig man aanwezig. De bon den en gemeenten bleven zich inzetten voor verbetering. Ondertussen liep het ontginningswerk af en stond de oorlog voor de deur. De economie leefde op en de arbeiders keerden terug naar waar ze vandaan kwamen. Every face has a name. Trien werd als verrader betiteld. In 1940 werden de partij en vakbond verboden en zette zij zich in voor het links verzets- front. Bovendien hield zij zich bezig met de illegale bladen en deed mee aan de Februaristaking van 1941. In 1942 werd de groep verraden en de mannen gefu silleerd. Trien werd opgepakt en zat drie jaar in het concentratiekamp Ravens- brück. In 1945 werd ze bevrijd door het Zweedse Rode Kruis. Ze zat nog vijf jaar in het hoofdbestuur van de NVSH en was erelid. Zelfs is ze lid geweest van de PSP Hoorn, later Progressief Hoorn. In 1962 nam ze na dertig jaar afscheid van de NVSH. Ze stierf op 94-jarige leeftijd in 1986 in een verzorgingshuis. In de loop van 2017 komt er een boek uit over het leven van Trien de Haan van de schrijver Bart Lankester Meer informatie: www.wieringermeergeschiedenis.nl Opmerking: Volgens verschillende informatiebronnen is Trien de Haan overleden in 1986 (14 februari): 1. Every face has a name en 2. Zwagerman, Trijntje (1891-1986) - Resources Huygens ING 24ste jaargang 2016/1, nummer 73

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 17