Strijdbaar leven Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas De heer Bart Lankester, journalist en schrijver, vertelde na de pauze van de jaarverga dering over de staking in 1936 en de aanleiding daartoe. Het strijdbare leven van Trien de Haan, een zus van Lankesters oma, gaf aanleiding tot een onderzoek wat zij voor invloed had in dit alles. Trien was geboren in 1891 in een klein dorpje, Hauwert nabij Hoorn, in een gewoon gezin. Ze volgde alleen de lagere school en wilde wel wat betekenen voor de mensen. In juni 1920 werd met de uitvoering van de Zuiderzee werken gestart. Een geweldig werkgelegenheidsproject. Het nieuwe land trok veel arbeiders. Er werden wegen en sloten aangelegd; het zag er allemaal rooskleurig uit. Er zou voor duizenden mensen werk, zijn maar dat liep an ders. De crisis gooide roet in het eten. Trien zag en hoor de, dat de werkzaamheden en het salaris in de Wierin- germeer slecht geregeld was. De arbeiders veelal wonende op Wieringen, werden slecht betaald. Per uur verdienden ze 25 cent, dat werd gemiddeld 12,50 gulden per week. Het was hard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Er heerste armoede, en de vrije arbeiders, de import Wieringers en deels de Zuiderzee-werkers hadden het zwaar. De huur werd verhoogd en de huisvesting was zeer slecht. Na de vele klachten kregen ze een verhoging van 3 cent. Er was een oplopende werkeloosheid. De burge meester stelde dat het Rijk moest helpen. Er kwam een basisuitkering en de gemeente zorgde voor een toeslag en uitvoering onder leiding van de Heidemij, de grote werkverschaf- fer van de polder. Werkelozen uit Friesland, Gro ningen en Drenthe kwamen hier naar de polder. Vanaf 1932 kwamen er ook arbeiders vanuit de randge meenten. Er was al jaren on rust onder de arbeiders. In 1929 waren de eerste loonac- ties, en in dit jaar waren de zandscheppers en baggeraars nog succesvol, maar de volgende stakingen in maart 1931 en november 1932 en twee korte stakingen in 1933 bereikten dit succes niet. De anarchisten uit Drenthe wisten van staken en waren hier vaak bij betrokken. Voor hen gold: "Niemands koning en niemands knecht." Trien de Haan kende ar moede, kwam uit een gezin met zes kinderen. Van de Ned. Hervormde kerk in Hauwert kreeg haar vader een 'kerkebouwtje', d.i. een stukje grond, en verdiende daar wat geld mee. Trien wilde graag doorleren en kon perfect naaien. Ze zocht naar een rijke man, maar trof deze niet, het werd een man die uit Friesland kwam en gasbron installaties aanlegde. Hij kwam recht voor zijn mening uit en dat sprak Trien aan. Ze trouwden en trokken naar Leeuwarden. Ze werden aanhangers van dominee Domela Nieu- wenhuis. Ze traden toe tot de communistische partij. Het was ten tijde van Stalin. Trien kreeg toch heimwee en ze keerden terug naar Hoorn, waar haar man bij de gemeente- 24ste jaargang 2016/1, nummer 73

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 16