Een groot brandweerman Historisch Genootschap Wieringermeer Arend Hoes Dit verhaal gaat over mijn vader, Willem Hoes, een 'groot brandweerman'. Tot twee maal toe de organisator bij de oprichting van de brandweer in de Wieringermeer. Haalde o.a in 1948 het landelijk kampioenschap bij de Nationale brandweerwedstrijden. Hij werd op 21 juli 1904 te Zwolle geboren als zoon van Arend Hoes en Gerrigje Kijk in de Vegt. Het gezin bestond uit vijf dochters en vier zonen. Zijn vader is al op 56- jarige leeftijd overleden. Het gezin is later naar Amsterdam verhuisd, ver moedelijk i.v.m. de werkgele genheid. Op 11 februari 1931, op 26-jarige leeftijd, huwde hij in Amsterdam Egberdina Hul- zinga, geboren te Overdinkel. Mijn vader kreeg werk bij de Heide Maatschappij en werd gedetacheerd bij de toenmalige Directie Wieringermeer. Mijn vader en moeder vonden woonplek in Barsingerhorn en hier zijn hun eerste twee dochters geboren. Iedere dag ging hij dan op zijn fietsje naar de Wieringer meer in de buurt van de Oude Zeug. Ook op zaterdagmorgen was het werken geblazen. In de tijd die resteerde werd de boel om het huis opgeknapt en bijgehouden en de zaterdagavond en de zondag werden gebruikt om wat bij te ko men en wat meer aandacht aan de kinderen te besteden. Doordeweeks lagen zij, als hij thuis kwam, meestal al op bed. Ja dan hebben wij het tegenwoordig toch heel wat beter. Toen de Wieringermeer bewoonbaar werd kwam ons gezin respectievelijk eerst in 'Sluis 1' (het latere Slootdorp) te wonen, vervolgens in Mid- denmeer en uiteindelijk in Wieringerwerf, waar nog drie kinderen zijn geboren Ik ben een van die drie. Mijn vader werd de eerste Gemeente- werkman in de Wieringermeer. Hij bereed ook de eerste auto in de polder. Hiermee werd o.a. de vuilnis opgehaald. Op 1 juni 1932 kwam de eerste brandspuit in de Wieringermeer. Deze werd in Slootdorp gedemonstreerd. Mijn vader was hierbij aanwezig en zo heeft hij ook de brand weer in de polder gevormd. Bij uitrukken moest de brandspuit door een particuliere wat??? worden getrokken. Dit gebeur de o.a. door de smid Struik uit Slootdorp. In de begintijd van de worden de Wieringermeer kwamen er nog geen bran den voor. De eerste brand betrof de brandspuit die destijds in een onverwarmd schuurtje bij het postkantoor van Slootdorp was ondergebracht! Snel werd de brand met zakken geblust zodat de spuit behouden bleef... Ik kan mij nog goed herinneren dat ik als zes jarig jongetje met mijn vader mee mocht als de wekelijkse controle van brandweerauto werd uit gevoerd. De Ford, met een tweepersoonscabine werd uit de garage gereden en de manschappen stapten dan achterop. Zij zaten in de buitenlucht aan beide zijden van het voertuig. Vooral 's win ters geen pretje natuurlijk. Als de wagen weer in orde was bevonden dan mocht ik hem weer naar binnen rijden. Maar ja, ik kon vanaf de bestuur dersstoel natuurlijk niet bij de pedalen komen, dus stond ik met mijn rug tegen de stoel en dan kon ik net door het stuur naar buiten kijken en 23ste jaargang 2015/3, nummer 72

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 13