Gehouden genootschapsactiviteiten Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Taalkundig onderzoek in de Wieringermeer Na afloop van de jaarvergadering van februari 2015 in Slootdorp, sprak de heer Harrie Scholtmeijer over zijn taalkundig veldwerk in de Wieringermeer. Hij had eerder een lezing bijgewoond van Kees Meeuwsen in Emmeloord, waarbij Meeuwsen een film afspeelde over de Zuiderzeewerken in de Wieringermeer. Het was een film van Joris Ivens. Hierop zag je de dijkwerkers, maar ook tractoren, golvende korenvelden, wapperend wasgoed en een schooldeur die gesloten werd achter de leerlingen die uit bijna alle delen van Nederland kwamen. Scholtmeijer herinnerde zich dat een vorige taalonderzoekster in de jaren dertig dezelfde film had gezien. Zij was de fonetica dr. Louise Kaiser (1891-1973). Louise vroeg zich af toentertijd hoe de verschillen van geest en spraak zich zouden ontwikkelen. In december 1935 begon zij met het onder zoek en niemand weigerde om mee te doen. Ze zocht contact met haar collega Henri Nico- laas ter Veen, hoogleraar sociologie. Hij had een onderzoek gedaan naar de kolonisatie van de Haarlemmermeer. Daar was het kolonisatie proces slecht verlopen. Het bleek dat die polder verpauperde en dit moest in de Wieringermeer voorkomen worden. Tussen 1936 en 1939 wer den 2122 personen, bijna de gehele bevolking van de Wieringermeer, taalkundig onderzocht. Als dank voor de medewerking werd er een feest met de goochelaar Ben Ali Libi en Nap Kleijne, in hotel Smit in Middenmeer en in Slootdorp georganiseerd. Bij 130 personen zijn grammofoonopnamen gemaakt. Ook werd een wasafdruk van het ge hemelte gemaakt, omdat men er rekening mee hield dat uitspraakverschillen herleid konden worden tot een verschil in de bouw van het spraakorgaan. Ook de beweging van de mond werd vastgelegd op foto's. Op een van de foto's is de jonge Sicco Mansholt nog te zien die in datzelfde jaar gevraagd werd om minister te worden. Kaiser wilde vanaf de komst van de ko lonisten, hun taalontwikkeling beschrijven. En het onderzoek na 50 jaar herhalen, om te zien hoe de dialecten zich vermengd hadden. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd het onderzoek door de Utrechtse foneticus Bert Schouten als project ingediend bij de Stichting Taalwetenschap. Harrie Scholtmeijer deed het onderzoek in 1987 en '88 onder de bevolking van de Wieringermeer. Hij analyseerde de op names en kwam tot de conclusie dat bij oude ren nog volop dialect te horen was of een door dialect gekleurd Nederlands. Bij de jongeren is dan toch nog iets van een accent te horen. Een Noord-Hollands accent, maar geen West-Fries. Harrie Scholtmeijer (l) en Rein Kooien (r)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 41