Straatnamenrubriek ddn Historisch Genootschap Wieringermeer Lenie Visser-Geers Het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde van 2 februari 1929 vermeldt: 'De twaalfde provincie van ons land is het eiland, gemaakt op het Kornwerderzand, 4 Km uit de Friesche kust. Sinds begin maart van het vorige jaar is het eiland bewoonbaar en bestaat een voorloopige verbinding met den vasten wal. In een korte spanne tijds is er een ziekenhuisje verrezen, waarover de arts A.P. Hoogkamer een en ander meedeelt.' Het Tijdschrift vervolgt: 'Er is een eigen apo theek; de policliniek verheugt zich in een re gelmatig bezoek. Van opneming is nog slechts een enkele maal gebruik gemaakt, er worden alleen maar patiënten verpleegd voor wie geen operatieve hulp nodig is en zwangere vrouwen, wier verlossing in eigen omgeving bijv. op schepen, te veel bezwaren of verhoogde kans op infectie geven zou. Daar de praktijk hoofd zakelijk kleinere en grotere ongevallen oplevert is de verbandkamer goed uitgerust. De meeste ongevallen zijn grootendeels te wijten aan onvoorzichtigheid, terwijl ook de alcohol groote beteekenis heeft, gezien het feit, dat vooral 's Maandags en na regendagen, waarop aan de Zuiderzeewerken niet gearbeid wordt, gewoon lijk de ernstigste ongelukken voorkomen. De barak ligt in het centrum der behuizing, in de onmiddellijke nabijheid der haven, zoodat ook schippers haar gemakkelijk kunnen vinden. In het ziekenzaaltje kunnen vijf patienten opgenomen worden.' Telefoon was er nog niet en een ziekenhuis was ook al niet binnen bereik, dus moest dokter Hoogkamer regelmatig zelf oplossingen zoe ken. Zo moest hij wel eens naar een ander werkeiland. Het was een hachelijke onder neming als hij bij ruwe zee de sprong moest maken van de wal naar het schip en terug. Dokter Hoogkamer paste bij de mentaliteit van de dijkwerkers en hij was recht voor z'n raap. Hij werd bijgestaan door zijn vrouw die apothe kersassistente was, maar die ook allerlei andere werkzaamheden verrichtte. Als de dokter naar zieken aan boord van een schip of naar een ander werkeiland was, moest mevrouw Hoogkamer zelf de beslissingen nemen. In 1932 vestigde dokter Hoogkamer zich in Slootdorp. Hij was de enige arts in de polder. Wegen waren er nauwelijks, vaak was er niet meer dan een schelpenpad. De beste manier om de grote afstanden af te leggen was te paard, dus ging de dokter met paard en koetsje naar zijn patiënten. Kwam hij naast het pad terecht, dan zakte het koetsje al gauw tot de assen in de drassige bodem. Er waren ook nog weinig brug gen, om een kanaal over te steken moest hij zich met een pontje naar de overkant trekken. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 38