Katholieke Plattelands Jongeren Wieringermeerbode 1965 artikelen uitgelicht Rein Kooien Terugdenkend aan de uitwisseling naar Sluis/Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen komen er donkere boerendochters in beeld. Wat een weekend. Na een hartelijke ont vangst op een machtige Zeeuwse hoeve met de teerzwarte schuur en op iedere hoek van het erf een majestueuze iep, volgden de nodige excursies en een heerlijke maaltijd. De avond werd afgesloten met een intrigerende dansavond. Het verhaal over de haringkakers van het nabijgelegen Biervliet ben ik kwijt en de namen van die pronte boerendochters ook, maar hun lach en hun taal smeulen nog na. Kort daarop kwamen ze bij ons op bezoek. Dat was de goede oude tijd. Jongeren uit Zeeuws Vlaanderen bezoeken de Wieringermeer De meisjesafdeling is gestart in 1954, de LTM. Dat waren de keurig naar kunne gescheiden jeugdafdelingen van de ka tholieke standsorganisatie LTB, de orga nisatie van de agrarische hoek van onze samenleving in het bisdom Haarlem. De KPJ was vooral een gezelligheidsvereni ging die naast het sociale aspect en de vaktechniek ook aandacht besteedde aan culturele zaken, inclusief geloofsperike- len. Op zich heel ruim. Er was een eigen cabaretgroep, ze maakten ooit een film, sprekers kwamen en gingen. De uitwis seling met groepen elders in Nederland trok telkens weer een bus vol jongelieden de polder in of uit. Heerlijke uitstapjes waren dat. Later vormde de KPJ samen met de jongerenafdeling van de Hollandse Mij het Agrarisch Jongeren Contact. Ook de CBTB-jongeren sloten zich later aan. Lang heeft die combinatie niet bestaan. Door ledengebrek, door verminderde ani mo en door te weinig bedrijfsopvolgers, kwam er in de tachtiger jaren een eind aan de agrarische jeugdafdelingen in de Wieringermeer. Al vrij snel, in 1989, werd een nieuw poging tot verenigen ondernomen. Peter de Jonge, Marcel Temmerman, Jan de Vries en Bart Zijl mans trommelden de agrarische jeugd weer op en startten in dat jaar met wat we nu noemen de AJW (Agrarische Jonge ren Wieringermeer). Sterk vereend gewoon weer terug bij de agrarische afkomst. De zwarte rook pluimen boven het jaarlijks bulderende trekker-trek-festijn zijn het best zichtbare onderdeel van hun jaarprogramma De KPJ, de Katholieke Plattelands Jongeren, zijn in 1963 ontstaan. De P in KPJ geeft aan dat het typisch agra rische enigszins naar de achtergrond verdween. Die aanpassing duidt op een wezenlijke verandering, want voordat de KPJ ontstonden waren er de LTJ (Land en Tuinbouw Jongeren, 1947) waar het toekomstig kader gevormd werd. En omdat in die tijd bestuur ders vrijwel altijd mannen waren, was de LTJ een jongensclub. De jongeren van de KPJ zijn dit voorjaar op bezoek geweest bij de jongeren uit Zeeuws Vlaanderen, speciaal die uit IJsendijke. In het weekend van 19 en 20 juni zullen deze jongeren een tegenbezoek brengen aan de Wieringermeer. Het is de bedoeling van deze uitwisse ling om eikaars levensmilliexi en problemen beter te leren kermen. Daarom stelt men de kennisma king met de gezinnen op hoge prijs maar ook met de bedi'tsfsfcypen en de bedrijfsvoering. Berst woïüt op zaterdag 13 juni de gehele polder bezichtigd, daarna worden de jon geren ondergebracht in gastgezin nen, waarvoor men zich kan op geven bij J. Rasing, tel, 02275-296. Zondagmiddag is er weer een sa menkomst van de jeugd en is het de bedoeling dat het dan een fa miliefeest wordt in hotel Smit te Middenmeer, waarna de verre te rugtocht naar Zeeuws Vlaanderen wordt ondernomen. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71 Trekkertrek 2015 van de AJW

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 34