Wieringermeerbode 1965 artikelen uitgelicht De ene helft van de torendoorsnede wordt in beslag genomen door een lift- installatie en een klimladder; de andere helft bevat de kokers met de draden voor de zendinstallatie. De spits van de toren krijgt een dikte van 60 bij 60 cm en is uitsluitend per ladder te bereiken. De mast heeft vijf omlopen. Het onder ste gedeelte van de mast loopt spits toe naar een diameter van 50 cm en is met een zestal bouten van 60 cm lang op de betonplaat bevestigd. Het hele gewicht van de toren, inclusief tuien, bedraagt zo'n 200 ton. Dat gewicht staat op een doorsnede van 50 cm, wat betekent dat er 102 kilo op elke vierkante centimeter drukt. in combinatie met de tuien, is in staat deze uitzetting op te nemen. Tijdens stormweer zwaait de top van de mast wel een halve meter heen en weer. Hoe dat voelt kan ik mij voorstellen, want ik heb dit bewegen zelf gevoeld en gezien. Op een stormachtige zondag middag heb ik via een ladder een 150 meter hoge schoorsteen van de staalfa briek op het Hoogoventerrein beklom men. De ladder bevond zich binnenin de schoorsteen. Voorzien van leren werkhandschoenen heb ik de ongeveer 500 sporten beklommen tot op de top. Deze had een reling en was met keramische tegels bekleed. Op mijn rug op de tegels liggend (om een beetje op krachten te komen) voelde ik duidelijk de slingerende beweging als op een schip. Vlak onder de top bevond zich een klein raampje waardoor ik Wijk aan zee kon zien liggen. Nou ja, door de zwaaiende schoorsteen zag ik Wijk aan Zee wél en Wijk aan Zee niet, Wijk aan Zee wel en Wijk aan Zee niet. Terug beneden waren de leren handschoenen geheel versleten en ik ook. De bouwers van de televisiemast moes ten elke dag zulke klimtoeren uithalen. Voor hen was het ontbreken van hoog tevrees een vereiste. Dit gold natuurlijk ook voor de toezichthouders van de Rijksgebouwendienst en de bouwtech nische ambtenaren die namens de gemeente hun werk in hogere sferen moesten verrichten. Een interessante bijzonderheid is dat die zijde van de toren die door de zon beschenen wordt, door de warmte on geveer 3 cm langer wordt. Het metaal, Op woensdag 28 juni 1965 lezen we in de Wieringermeerbode: 'De top bereikt.' De top van een technisch staaltje. Ik veronderstel dat niet alleen mensen met een technische achtergrond hiervoor nog steeds bewondering voelen De mast wordt op zijn plaats gehou den met zes dikke kabels, de tuien. Ze zijn zeskantig van omtrek, elk met een middellijn van 6,5 cm en samengesteld uit 64 draden. Deze draden noemt men kardelen. Enorme beton blokken, elk 180 meter van de mast verwijderd, zorgen voor de verankering van de tuien. De tuien zijn met de werk- lift omhoog gebracht en met haken aan de kolossale ogen van de toren bevestigd. De ruimte tussen de haak en het oog is dichtgegoten met lood. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71 Zendmast in aanbouw. Foto Nationaal archief

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 33