Artikelen uitgelicht Wieringermeerbode 1965 De televisiemast Historisch Genootschap Wieringermeer Henk Torenvlied De ouderen onder ons leerden vroeger op de lagere school dat de Domtoren te Utrecht met 110 meter het hoogste gebouw in Nederland is. Dan verschijnt er, nu precies 50 jaar geleden, in onze eigen polder, een bouwsel van wel 203 meter hoog: de televisiemast. In Kroniek 67 stond al een stukje over de bouw, maar het lijkt ons leuk ook wat meer over de mast zelf te vertellen. De top bereikt Indien de weersomstandigheden zulks niet verhinder en (bij wind kracht 5 en hoger kan niet gewerkt worden) zal op heden woensdag de top op de t.v.-mast gezet worden. De laatste 23 meter wek ken de indruk dat men met een „naald" te doen heeft, maar in werkelijkheid is die spits toch nog 60 x 60 cm dik! Vastgesteld is dat bij stormweer de punt van de toren een baan be schrijft van plm. 50 cm. De tuien zorgen er echter voor dat de reus op z'n plaats blijft. Er bestaat kans dat het NTS- journaal opnamen zal maken van het laatste werk aan de toren. Wij hopen dat het zetten van „de kroon op het werk" even vlot mag verlopen als de gehele bouw van de t.v.-zender Wieringermeer. Inmiddels vordert ook de bouw van het zendergebouw gestadig. De afmetingen komen vrijwel overeen met die van het raadhuis te Wie- ringeTwerf. In de Wieringermeerbode van zaterdag 12 juni 1965 lezen we: 'Als een toppunt (letterlijk en figuurlijk) van het tech nisch kunnen van de mens, vordert gestadig de bouw van de televisiezen- dermast met bijbehorend gebouw vol met apparatuur, in het Robbenoordbos te Wieringermeer.' De Rijksgebouwen dienst heeft de leiding in dezen. In de week van 2 tot 5 juni werd een hoogte van 104 meter bereikt. De bouwers, de Fa. De Vries Robbé uit Gorinchem, was geen onbekende bij grote klussen zoals deze. Aan de buitenzijde van de mast was een bouwlift geconstrueerd waarmee de fragmenten van thermisch verzinkt staal, met een lengte van 5 meter en met een doorsnede van 2 meter en 4 ton zwaar, naar boven werden gehesen. Eenmaal op hun plek werden deze delen met bouten en moeren aan elkaar bevestigd. Geen werk voor mensen met hoogtevrees. De bouw was begonnen met het aan brengen van zogenoemde Frankipalen, van 15 tot 18 meter lang. Een Frankipaal is een betonpaal die in de grond gestort wordt. Hierop is, als fundament voor de mast, een betonplaat van zo'n 2,5 meter dik gestort. Tot een hoogte van 180 meter heeft de toren een doorsnede van 2 meter, al zou je dat van afstand niet zeggen. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 32