Ingebracht en uitgelicht: De koperen stoofpan van Hein Faber Historisch Genootschap Wieringermeer Siep Hoeksma Dit is de eerste aflevering van een nieuwe rubriek, een vervolg op de lijst 'Ontvangen artikelen' die al sinds jaar en dag wordt afgedrukt in de Kroniek. Een lijst van interessante en intrigerende spullen die (oud-)polderbewoners naar het Genootschap brachten. In deze en volgende Kronieken gaan we op zoek naar het verhaal achter zo'n voorwerp. 'Nimmen kriget in wurklist foar syn libben.' Het wandtegeltje met deze Friese variant op het 'concert des levens', in de keu ken van Hein Faber, is wel een hele toepasselijke tekst op diens leven van hard werken, waarin persoonlijk leed hem niet be spaard blijft. Twee echtgenotes en een dochter ontvallen hem door ziekte. Faber is een echte polderpio nier, hij is van bouwjaar 1921 en hij heeft een boeiend verhaal over zijn wonen en werken in de polder. Inderdaad, een werk- lijstje heeft hij van tevoren nooit gekregen. Ook vandaag de dag, in zijn 94ste levensjaar, is hij nog zo druk als een klein baasje, tuin en huis krijgen nog elke dag zijn persoonlijke aandacht. In de jaren '30 is Faber al weggetrokken uit Friesland, hij woont eerst in Oudesluis en komt van daaruit op de fiets naar de polder: 'prut ten', heel zwaar en (financieel aantrekkelijk) 'aangenomen werk'. Hij moet in deze jaren een topconditie gehad hebben, getuige zijn kruisje van de Elfstedentocht van 6 februari 1941. Later gaat hij als aardappelsorteerder aan de slag voor Geert Wolfs, de eerste eigenaar van een combine in de polder, een Massey Harris. Ook greppels graven, met de hand natuurlijk, heeft hij nog gedaan voor Boersma, samen met onder anderen Chris Mertens. Hij woont een aantal jaren in Slootdorp aan de Lange- weg, samen met zijn eerste, uit Amsterdam afkomstige, echtgenote met wie hij in 1945 is getrouwd in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. 'Twaalf paren in één sessie.' In 1952 belandt hij als reserve brugwachter in Middenmeer, dat toen nog een heel kleine kern was, maar wel de plaats waar burgemeester Loggers woonde (in het latere politie bureau) en waar de eerste technische school van de polder was gehuisvest. Tot 1988 woont hij als buurman van Leen Hagen naast de brug. Naast zijn baan als brugwachter werkt hij bij de Gemeente Wieringermeer in algemene dienst. Een bijzondere begintijd, er is geen enkele ma chine beschikbaar en het werk, onder andere op de begraafplaats in Middenmeer, moet wor den gedaan met een schop, kruiwagen, heggen- schaar en zeis. Behalve reserve-brugwachter is Faber ook nog grafdelver, zit bij de brandweer, int liggelden in de haven en is marktmeester. De markt was toen nog een echte markt die vaak liep van Hotel Smit tot aan Hoekenga, het pand waarin nu Braak is gevestigd. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 28