Verzuiling in de polder probleem. Dat kan niet, dat mag niet. Dat is op dat moment onze wereld. Opgroeien gaat vanzelf. De wereld wordt alle dagen groter en langzamerhand worden de grenzen van je eigen groep obstakels. Die grenzen zijn de muren om jouw wereld. Over die muren ga je heen kijken en de scheidslijnen gaan vragen oproepen. Veel vragen. Uit de antwoorden leer je langzamerhand dat er in de wereld nogal verschillend gedacht wordt over de ideeën van je ouders, over de stellingen van de dominee of pastoor, over de politieke beslissingen en over het onderwijs. Kortom, je komt te weten dat je ook anders kunt denken en dat er andersdenkenden zijn. Daar valt mee te leven en het is geen probleem, zolang je de anderen mijdt. De beslotenheid van je eigen groep voelt als een warme deken. In de groep voel je je sterk, stevig veran kerd. Bovendien is er niets mis mee om je eigen identiteit te willen behouden. Later ga je vraagtekens plaatsen bij de manier waarop je je afzondert van de grote samenleving. Dan ga je die afzondering beklemmend vinden. Kan het niet anders? De vraag ontstaat: Wat weegt zwaarder, de zorg om iets van je identiteit prijs te geven, of het voordeel van een vrijere samenleving? Je gaat op zoek naar het antwoord op die vraag. Je luistert minder naar je ouders, de geestelijk leiders verliezen invloed, de invloed via de media groeit waardoor de anderen beter zichtbaar worden. Met behoud van identiteit toch middenin de samenleving staan, dat is het ideaal. Daar wil je naar toe. Vanaf de jaren zestig brokkelen de zuilen langzaam af. Inmiddels zijn de meeste 'alles-in-drievoud' instituten van de verzuilde samenleving verdwenen. De verschillende identiteiten en het andersdenken zijn gelukkig gebleven. Net als de vele kerktorens Kerken in de Wieringermeer, 2015 Foto's Rien Hoekenga 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 25