Verenigingsleven in de polder De spelers groep De Duitse bezetter richt de Kulturkam- mer op. Iedere vereniging moet zich aansluiten. Tonegido doet dit niet en mag niet verder. Maar volgens Tjeerd Veenstra werd er pas in 1943 gestopt. Waarschijnlijk werd het toen te riskant, denkt Tineke Rispens. 'Te veel jongens in de gevaarlijke leeftijd.' Je kon je beter gedeisd houden, i.v.m. dwangarbeid. Na de oorlog volgt een nieuwe start. Maar niet eerder dan nadat Hotel Smit weer is opgebouwd. Langzamerhand, niet duidelijk is hoe en wanneer, worden de activiteiten verlegd naar alleen het toneelspel. Tonegido voert jaarlijks een stuk op. Ook doen leden mee aan grote activitei ten, herdenkingen en feesten. In ieder geval zijn er altijd spelers van de partij bij de opvoering van het zogenoemde Koninginnestuk op 30 april, weet Tinie Kranenburg te vertellen. Haar man Wim, helaas overleden, is jaren actief geweest als speler en als bestuurder. Later, wanneer het aantal acteurs flink is gedaald, fuseert Tonegido met andere verenigingen in Sageto en komt er een einde aan de Rederijkerskamer in de Wieringermeer De foto's zijn van Tjeerd Veenstra. Hij weet niet meer wanneer ze zijn gemaakt en welk stuk het was. Bij dezen een oproep aan de lezers: wie kan ons vertellen welk stuk werd opgevoerd en wanneer? Gezien het interieur van Hotel Smit moet het nog voor de onderwaterzetting zijn. Of wie weet welke spelers er op de foto staan? Reacties zijn welkom, telefonisch bij Marieke Roos, 0618142280 of per mail naar redactiekroniek@gmail.com. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 23