De Rederijkerskamer Verenigingsleven in de polder Marieke Roos Rederijkers waren amateur-dichters en voordrachtkunstenaars. Vanaf het eind van de 16de eeuw organiseerden zij zich in Holland in verenigingen, 'kamers'. Ook in de Wieringermeer werd in de jaren dertig een Rederijkerskamer opgericht. Oud-leden Tineke Rispens (89) en Tjeerd Veenstra (94) bewaren er goede herinne ringen aan. Of de club toegankelijk was voor alle gezindten? Ze vermoeden van wel, maar weten het niet zeker. Feit is dat zowel Rispens als Veenstra van protestantse huize zijn. In de Wieringermeer werd de Rederijkerskamer opgericht mede dankzij het initiatief van Gronin ger Pé Wiersma. Daarom iets over de Kamers in Noordelijk Nederland. De onderstaande gegevens komen van de website van de Rederijkers uit Zuidhorn. 'De noordelijke Rederijkerska mers zijn in de negentiende eeuw ontstaan, vooral omdat men het Hollands beter wilde leren beheersen voor de handel met het Westen. De leden beoefenden de welspre kendheid door middel van voordrachtskunst en toneel. Maar de kamers hadden even eens een belangrijke sociale en maatschappelijke functie, want men kon er gezellig netwerken en van alles bekok stoven. Ook deze noordelijke kamers hielden wedstrijden, concoursen, in Groningen georganiseerd door het KPGRV (Koninklijk Provinciaal Gronings Rederijkers Verbond).' Er wonen in de Wieringermeer nog maar wei nigen die de Rederijkerskamer in de praktijk hebben meegemaakt. Tineke Rispens-Iwema (89) uit Middenmeer en Tjeerd Veenstra (94) uit Wieringerwerf, weten nog dat er in 1937 of 1938, een winter lang dansles werd gegeven. Het samenzijn beviel zo goed dat besloten werd de dansclub om te zetten in een Rede rijkerskamer. Iedereen die 18 jaar of ouder was kon lid worden. Nou ja, iedereen? Tjeerd Veenstra herinnert zich nog dat er eerst wel gesproken werd over een kandidaat-lidmaat schap. Tineke Rispens her innert zich dat 'wanneer het niet paste', het nieuwe lid zich na verloop van tijd zelf wel terugtrok. Kon iedereeen lid worden van de Rederij kerskamer, of bestond er bijvoorbeeld ook een roomse of protestantse variant? 'Nee, iedereen kon lid worden.' 'Maar,' zegt Tjeerd Veenstra, 'het was protes tants, want ja, katholieken die kende je niet.' Voorzitter en oprichter was Gerard Kistemaker. Penningmeester werd Tjeerd Veenstra. Na men van andere bestuurders komen niet naar boven. Wel de namen van verschillende leden van de familie Wiersma. Pater familias Pé Wiersma, afkomstig uit Grijpskerk, had erva ring met de Rederijkerskamer. Hij zorgde voor de inhoudelijke kant, want het was bepaald Schilderij van Jan Steen, 1655: Rederijkers, kannekijkers. 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 21