De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Margie Verbruggen-Schilder Dominee Jan Nieuwenhuijzen uit Monnickendam vindt dat 'het volk' sociale en culturele verheffing verdient. Het is 1784 en hij richt de Maatschappij tot Nut van het Algemeen op. Met het motto: 'Kennis is de weg naar persoonlijke en maatschappelijke ontwikkeling.' De Maatschappij vindt snel weerklank en in heel het land worden tientallen departementen van 't Nut opgerichtzoals de Maatschappij kortweg wordt genoemd. Om de leefomstandigheden van de arbeiders te verbeteren streeft 't Nut naar onderwijs voor iedereen. De Nutsdepartementen zetten zich in voor het stichten van kleuter en lagere scho len, het uitgeven van schoolboeken en richten onderwijzersopleidingen op en andere vormen van beroepsonderwijs. Daarnaast worden vele educatieve en andere voor de samenleving nuttige initiatieven genomen, zoals het stichten van bibliotheken, spaarbanken en verzekerin gen. 't Nut neemt initiatieven op het terrein van de maatschappelijke zorg (reclassering bijvoor beeld) en geeft cursussen op velerlei terrein. In de tweede helft van de 19de eeuw stimuleert 't Nut ook de eerste coöperatieve initiatieven op het terrein van de volkshuisvesting. i srw y.r. Op 22 februari 1937 staat in de Wieringer Courant een bericht over het initiatief van enkele bewoners van de Wieringermeer om een departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op te richten. Op 8 maart 1937 wordt de bevolking uitgenodigd om naar Middenmeer te komen. Daar zal de heer Hovens Greve, algemeen secretaris van de Maatschappij, 'een causerie houden over de beginselen, doel en werkzaamheden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen'. In de Wieringer Courant van 2 maart wordt weer de aandacht gevraagd van de lezers: 'Het werkcomité van de heren heeft reeds vele ingezetenen gepolst en bijna allen zegden hun medewerking toe. Het is echter voor het comité niet mogelijk om iedereen persoonlijk te bezoeken en langs dezen weg nodigt zij alle belangstellenden uit, om met hunnen dames maandagavond 8 maart om 8 uur aanwezig te zijn in Hotel Smit te Middenmeer, alwaar dan de oprichtingsvergadering zal worden gehouden.' Waar houdt die nieuwe vereniging zich mee bezig? Twee artikelen uit de statuten worden in de krant afgedrukt: 'Art. 1 Het doel der Maatschappij is: naar de beginselen van de christelijke godsdienst, alge meen volksgeluk te bevorderen. Te dien einde tracht zij mede te werken tot verbetering van de verstandelijke, zedelijke en maatschappelijken toestand van het volk, bepaaldelijk door invloed te oefenen op de opvoeding en het onderwijs, Verenigingsleven in de polder 23ste jaargang 2015/2, nummer 71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 14