P 'For their tomorrow, we gave our today' De graven zijn van: Sgt. R.A. Kennedy, staartschutter van een Stirling bommenwerper die is neer geschoten op 23 juni 1943 boven het IJsselmeer door een Duitse nachtjager. Kennedy kwam uit de Londense wijk St. Marylebone, Verenigd Koningrijk. Zijn lichaam is een maand na het neerstor ten aangespoeld en werd dezelfde dag begraven op de begraafplaats Midden- meer. In het rapport wordt er opdracht gegeven door de bezetter aan de burge meester om het graf te voorzien van een Grabkreuz met de tekst: 'Hier ruht eine Engelse Flieger: R.A.Kennedy, die See gab die Leiche am 24.7.1943 frei. (Grab Nr.1448).' Na de onderwaterzetting heeft de Engelse gravendienst (Common wealth War Graves Commission) de grafsteen erop geplaatst. Zes van de zeven bemanningsleden van de Halifax die op 26 juli 1943 neerstortte aan de Dolfijnweg. De enige overlevende was Jock Loudon. In 1979 en 1993 heeft hij de graven officieel bezocht. Hij heeft Mark Hakvoort verteld wat hij nog wist van zijn kameraden. Hierdoor zijn wij in staat de vliegers een 'gezicht' te geven. Sgt. Percy F. Watson, navigator, was 28 jaar en behoorde tot de Royal New Zealand Air Force. Zoon van George Daniel en Margaret Watson. Percy kwam uit Nieuw Zeeland uit Ngapara (Otago). Hij was dus ver van huis. Zijn opleiding tot navigator heeft hij in Canada geno ten. Daarna werd hij in Engeland gestationeerd. Hij was in 1941 getrouwd met Barbara Calder-Watson uit Oamaru (Otago), maar had geen kinderen. Sgt. James (Jim) Stewart, boordwerk tuigkundige, was het jongste be manningslid, hij was pas 20 jaar. Hij kwam uit een klein dorp West Kyo, County Durham, Verenigd Konink rijk. Jims taak was onder andere de vier motoren draaiende te houden. Hij kwam uit een straatarm mijnwerkers gezin en had drie zussen. Zijn vader werkte in de Engelse kolenmijnen en was alco holist. Jim heeft een zware jeugd gehad. Tijdens zijn schooltijd viel hij op door zijn leergierig heid. Het kinderloze leraren- echtpaar van de plaatselijke school zorgde voor hem en gaf Jim de kans een opleiding te volgen tot monteur. Met het monteursdiploma op zak was het een kleine stap om omgeschoold te worden tot boordwerktuigkundige. Een kort maar hevig bestaan. Sgt. Eddy R. Bray, bomrichter, was ook nog maar 20 jaar. Hij kwam uit East Ham (Essex), Verenigd Konink rijk. Een goed uitziende jongeman, enig kind van Edward en Alice Bray. Hij was verloofd met Stella Hartley. Stella is niet alleen gebleven. Na de oorlog trouwde ze met meneer Morgan. Eddy is ze nooit vergeten. Pas in de jaren negentig lukte het haar om zijn graf te bezoeken. Heel bijzonder, want in een brief aan de gemeente Wieringermeer, schreef Stella dat ze net na de oorlog geen geld had om naar Middenmeer te komen. Daarna kreeg ze kinderen 23ste jaargang 2015/1, nummer 70

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2015 | | pagina 19