Verhuizen naar de Cultuurschuur: verbouwen, schilderen en herinrichten Hartverwarmend. Onderwijl hadden de archiefdames hun kleurenplan uitgedacht en nadat de ledenvergade ring besloot om definitief de overstap te wagen, werden de verfrollers in gang gezet. Nu ik dit schrijf ziet alles er tintelend fris uit, een grandioos resultaat! De vloer is schoon, de deuren kunnen op slot, de kachel brandt, de keukenkastjes wachten op het serviesgoed. En alle ge bruikers wachten op hun laatste buur. Hoe richt je een Genootschapszaal in? Bij de archiefgroep zijn ze er volgens mij al grotendeels uit. Maar toch, weemoedig dwalend door ons huidige Genootschapshuis waar alles nog keu rig op zijn plaats staat, kruipt er twijfel binnen: waar moeten we die kaarten- kist zetten, waar moet 'De Eerste' staan, waar zal ik het gastenboek neerleggen, en die machtige gereedschapskist, waar laten we die? Verhuizen is geen sinecu re, maar een heel verleden verhuizen lijkt een onmogelijke opdracht. Maar, denkend aan alle langskomende mails waarin door enthousiaste vrijwilligers talloze ideeën geopperd worden, is het beter om gewoon te beginnen. De nieuwe archiefstellingen krijgen allemaal een code. De wanden zijn op gemeten, de kasten ook. In de centrale hal is plaats voor vier vitrinekasten en er is een plaatsje gevonden voor een herinneringsruimte voor het Joods Werkdorp. Het rubriceringsysteem waarmee nu gewerkt wordt kan ge handhaafd blijven. De internetaanslui tingen zijn gereed. De schifting van wat er wél meegaat en wat niet, is nagenoeg afgerond. Dus eigenlijk zijn we al gauw toe aan de echte verhuizing. Een klus waarover je kunt gaan dro men: in plechtige processie doos voor doos de Cultuurschuur binnen dragen. Het schaalmodel van de Q-6 op zijn kant door een pas geverfde deur naar binnen wurmen en dan ontdekken dat de miniatuurluchtkokertjes er toch af gezaagd moeten worden - en dan hoor je het mammoetbot van de archieftrap af stuiteren. Er is weinig fantasie nodig om een dergelijk schrikbeeld op te roepen. Gelukkig zijn er voldoende vrijwilligers die hun zenuwen wel in bedwang weten te houden. Mensen die simpelweg gaan inpakken, die alles keurig merken met de code van de plek waar het heen moet, die niets uit hun handen laten vallen. En ze blijven er nog vrolijk bij ook. Petje af. Op een dag zullen we als stamgasten weer rustig rond onze ovale tafel kun nen zitten en de geschiedenis bespre ken zoals we het al jaren doen. Ik kijk ernaar uit De nieuwe Zelfs leden zonder vrijwilligersstatus zalen stonden te schuren en te poetsen. 22ste jaargang 2014/3, nummer 69

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 39