van Gijs Van Gaaienstraat Henk Torenvlied Gijs van Gaalen behoorde tot de groep van pioniers die vanaf 1932 de opbouw van de polder meemaakten. Hij kwam op 20-jarige leeftijd, samen met zijn ouders, naar de Wieringermeer. Zij waren afkomstig uit Kantens in Groningen. Vanaf 1 november 1939 was Van Gaalen de eerste pachter van de boerderij aan de Oosterterpweg32. De boerderij lag precies tegenover de plek waar in 1957 het dorp Kreileroord zou worden gebouwd. In die tijd was er in de polder behoefte aan meer woningen voor landarbeiders. Van Gaalen en zijn gezin leefden intens mee met het wel en wee van de bewoners die uit alle streken van het land kwamen. Voor Gijs van Gaalen bleek niets te veel om zich voor de bewoners van het nieuwe dorp in te zet ten. Nadat de eerste woningen waren afgebouwd en een groot aantal gezinnen al in hun nieuwe woning was getrokken, kwam het probleem dat er wel kinderen waren in Kreileroord, maar nog geen scholen. De christelijk nationale school kreeg onderdak in de Korenstraat, nummers 17 en 19; de bijzonder neutrale school kreeg - na enige verbouwing - twee klasjes in de schuur van de familie Van Gaalen. De eerste onderwij zer was meester Te Kloeze. Al heel snel werd Van Gaalen het aanspreekpunt voor de nieuwe bewoners. Jarenlang heeft de bevolking van Kreileroord nuttig en dankbaar gebruik mogen maken van de bedrijfsruimte en de hulp van de familie Van Gaalen. Het Dorpshuis en de nieuwe school Van Gaalen zette zich sterk in voor de bouw van een dorpshuis dat door zelfwerkzaamheid van de dorpsbewoners tot stand kwam. Bij de bouw, die natuurlijk zo goedkoop mogelijk moest zijn, stelde hij niet alleen zijn materiaal, zoals trekkers, wagens, enzovoort, maar zelfs zijn vaste arbeider beschikbaar. Zelf was hij ook niet te beroerd om zijn handen uit de mouwen te steken. De bedoeling van het dorpshuis was dat de bevolking die van overal vandaan kwam, de kans kreeg om elkaar te leren kennen. Op 7 mei 1964 werd dit dorpshuis door de com missaris van de Koningin geopend. Het werd een bijna onmisbare schakel in het dorps leven. Vier jaar eerder, op 7 mei 1960 werd de bijzonder neutrale Prinses Beatrixschool geopend door de ereleden van de Vereniging voor Nederlands Volksonderwijs in de Wierin germeer, de heer G. van Gaalen en mevrouw Van Gaalen. Floralia en Koninginnefeesten In ditzelfde jaar werd ook de eerste Floralia, een jaarlijks terugkerend feest, gehouden en wel in de schuur van Gijs van Gaalen. Dorps-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 32