Met meer bewegen voor ouderen kun je oud worden onder water. Liggend op je rug en trap pelend met je voeten blijf je immers drijven. Ook leren ze te kijken naar iets om zich aan vast te houden en, wat er ook bij hoort, hoe voelt het om met kleren aan in het water te liggen. Tot 1991 waren dat mooie tijden. Dan gaat het bad dicht en blijft alleen het binnenbad over. Daarvoor zijn twee oorzaken. Met de stijging van de wel vaart krijgen steeds meer gezinnen een auto. Ze zoeken op vrije dagen verderop vertier. Strand, Amstelmeer etc. Ook gaat men meer en meer in de vakantie voor langere tijd weg. Het bad wordt leger. Niet alleen de omstandigheden veranderen, ook de werkzaamheden van de zwemleraren. In de opleiding komt er zelfs een vak: recreatie zwem- leider. Alsof ze daar al niet genoeg aan doen. Ook wordt er anders tegen het zwemon derwijs aangekeken. De diploma's A, B en C blijven wel, maar er wordt een heel voortraject aan toegevoegd. Er be staat al babyzwemmen! En het is voor kleuters van groot belang dat zij al op vroege leeftijd afleren bang te zijn voor water. Watervrij maken heet dat. Kopje onder is dan niet meer eng. Zo leren ze bijvoorbeeld zich om te draaien in en 'Jong geleerd is oud gedaan', luidt het spreekwoord. Dus ook de ouderen en oudsten frequenteren de Terp, soms zelfs meerdere keren per week. Afge keken van Amerikaanse veterinaire instanties. Daar werden sportpaarden met bewegingsproblemen behandeld met oefeningen in het water. En wat goed is voor een paard is ook goed voor een mens, althans op dit gebied. Een hierin gespecialiseerd iemand uit Limburg schoolde het polderse zwempersoneel. Met 'meer bewegen voor ouderen' kun je oud worden. Dat bewijzen de ouderen die al dertig jaar één of twee maal per week aan deze sport doen. Halverwege de jaren tachtig begint de term 'aquajoggen' opgeld te doen en daarin zijn diverse gradaties, zoals aquabewegen, aquafitness en aquajoggen. Intussen wordt in 1991 het zwembad gemoderniseerd en het buitenbad gesloten. Er komt o.a. een sauna, die ove rigens na een jaar of zeven weer gesloten is, en een wachtruimte waar ouders goed zicht hebben op de zwemlessen van hun kroost. Voor het medische zwemmen komt er een liftinstallatie. Onderwaterverlichting moet het recreatiezwemmen een meerwaarde geven. In de wachtruimte kan men uit een automaat een frisje en een versnapering halen. Herinneringen van een badjuf Spelletjes in het water tijdens de kampeernacht. Jaar onbekend. 22ste jaargang 2014/3, nummer 69

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 16