'Maar, wij hebben de tijd mee gehad zeg ik altijd maar. We hebben een goeie tijd gehad. Het boeren heb ik altijd met vreselijk veel plezier gedaan en er ook wel een paar centen aan overgehouden. Al dacht ik in het begin wel eens dat ik boelhuis moest gaan houden, omdat we het niet redden. Maar het viel dus door mekaar nogal mee.' School De hel 'Wij woonden met mijn ouders in Slootdorp, dat was het oudste dorp en daar stond de eerste school. Juffrouw Van Harlingen en - pracht! - meester Heerding. Daar ben ik naar school gegaan. Er was maar één klas, want zoveel leerlingen waren er nog niet. Het was echt behelpen, maar ik heb er goeie herinneringen aan hoor. Alleen heb ik een jaar verspeeld, want ik ben een juniman. Men ging toen in april naar school, daardoor was ik ineens een late leerling. Later dat wij naar de boerderij gingen, ben ik in Medemblik naar school gegaan. Daar gingen ze weer met augustus, september over, dus ik schoot er zo maar een jaar bij in. Daarna kwam er de lagere landbouwschool in Slootdorp, geleid door de heer Mook. Hij was de enige leraar en tevens directeur. Wij mochten daar een, twee keer in de week heen. Daar kregen we wat voeding omtrent het agrarische wereldje. Later ging ik naar de landbouw wintersschool, zoals die toen nog bestond. Maar niet omdat je 's winters meer tijd had dan in de zomer. Nee, 's win ters had ik ook geen tijd want ik moest voor af melken en als ik thuis kwam weer mel ken, en weet ik al wat. Mijn vader zei: "Wat moet je nou op die school doen, je kunt veel beter hier blijven." Ik heb er voor gevochten om toch te gaan, het is gelukt ook. En dan nog wat cursussen nadien. De grondbegin selen zijn natuurlijk altijd dezelfde. Alleen is tegenwoordig het vernuft en de kwaliteit groter. Het is veel technischer geworden en je moet veel meer in je mars hebben om on- ?amïlie Van Oers met achteraan rechts Ad. dernemer te zijn. Toen had je niks anders dan een ouwe trekker en een balansploeg en weet ik al wat, paarden en wat koeien. Het was allemaal heel eenvoudig. Maar nu moet je natuurlijk veel meer weten en nu duurt zo'n opleiding geen twee winters, maar drie, vier jaar.' Geloof 'In ons gezin heeft het geloof een belang rijke rol gespeeld. Ik ben blij in deze tijd geleefd te hebben, ik heb een heleboel van thuis uit meegekregen, mijn vrouw ook, maar je moet het plaatsen in de tijd. Nu zeg je: hoe kun je zo gek geweest zijn dat je, nou ja schoorvoetend, achter wetten en regels van een kerk hebt aangelopen, maar dat was zo in die tijd. Wij waren katholiek, dan ging je naar een katholieke school en naar een ka tholieke cursus en werd alles zeer geschei den gehouden. Toen mijn kinderen groot werden was dat over. Fanatiek is het woord niet, maar dat zo doelbewust volgen en ter kerke gaan, dat werd wat makkelijker. Er kwamen ook andere mensen, vrienden van mijn zonen en dochters, over huis en toen bleek toch dat alles heel goed met elkaar kon. Ja, dat vind ik het rijke van deze laatste jaren. Dat de verdraagzaamheid op dat punt enorm gegroeid is. Enorm verrijkt is. Ik ben daar erg blij mee. Je moet meegroeien. Het gezin is natuurlijk heel anders dan hoe je het je had voorgesteld toen je trouwde. Nou krijg je ze allemaal niet meer elke week mee 36 22ste jaargang 2014/2, nummer 68

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 38