HB Gul+uurschuur De Dijken Vanwege de slappe bodem moest het een lichte constructie worden, aanvankelijk dus zonder zijwanden. De dakbedekking be stond uit asbest-cementplaten. De afmetin gen waren 32 of 36 meter lang en 22 meter breed. Afhankelijk van de grondsoort werd per schuur bekeken op welke soort funde ring gebouwd moest worden. Het beheer was in handen van de zoge noemde bedrijfsboeren, voor wie naast de schuur een dubbele landarbeiderswoning gebouwd werd. Bij de laatste twaalf ge bouwde cultuurschuren werd gelijk bij de bouw een woonhuis aangebouwd en was de schuur ingericht voor de uitoefening van een gewoon landbouwbedrijf. In een enkel geval, bijvoorbeeld de latere proefboerderij prof. Dr. J.M. van Bemmelenhoeve, werd zelfs al een koestal geheel afgebouwd. Deze twaalf cultuurschuren konden dus worden beschouwd als overgangstype tussen de ontginningsschuur (of cultuur schuur) en de latere boerderijen. Hier werden ook ex perimenten uitgevoerd, die straks van nut zouden kunnen zijn bij de bouw van de pachtboerderijen. Zo werd bijvoorbeeld on derzoek gedaan naar de soort dakbedekking, de brandvrije stalzolder, het probleem van de stalventilatie en de stalverlichting. Op re sultaten uit het oude land t.a.v. deze punten kon niet worden teruggegrepen. Bij de par ticuliere bouw kwam men vaak niet toe aan deze vraagstukken. Het onderzoek hiernaar is van grote invloed geweest op de bouw van de boerderijen in het hele land. Dit alles overwegende kunnen we alleen maar concluderen dat de naam 'Cultuur- schuur' voor de geschiedenis van de Wieringermeer behouden moet blijven. Het culturele leven van de polder zoekt zijn toevlucht in dit prachtige gebouw: de Cultuurschuur. Lenie Visser-Geers 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 ISCHE MAKELAA1 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 34