Waar komt de naam cultuur schuur vandaan? Op de ledenvergadering van 9 september zullen de leden van het Genootschap zich uitspreken over het wel of niet verhuizen naar het voormalige gemeentehuis dat inmiddels is omgedoopt tot 'Cultuurschuur'. Volgens sommigen een lelijke naam voor zo'n mooi gebouw. Maar waar komt de naam Cultuurschuur eigenlijk vandaan? Een groep enthousiaste mensen, verenigd in de Stichting Cultuurschuur, heeft een andere toekomst voor het gemeentehuis be dacht. Zij hebben er zelfs al een naam voor gevonden: Cultuurschuur. Velen vinden dit een verkeerde keus, nogal denigrerend voor zo'n mooi gebouw. Het was voor veel men sen ook nog eens hun trouwlocatie. Waar komt die naam vandaan, wat is een cultuurschuur? In 1930, onmiddellijk na het droogvallen van de polder, waren er opslagmogelijkhe den nodig voor het bergen van de vele ma chines, materialen en gereedschappen die gebruikt werden bij de ontginning van de polder. Voor dit doel werden de eerste land bouwbedrijfsgebouwen ontworpen. 'Ontginningsschuren' heetten ze oorspron kelijk, maar dat veranderde op den duur in 'cultuurschuren' - de polder werd immers in cultuur gebracht. De arbeiders werkten bij 'de Cultuur'. Binnen enkele jaren werd op elke 300 hectare zo'n gebouw neergezet, 60 in totaal. Een enkele keer werd zo'n schuur zo ingericht dat daar een groep arbeiders in gehuisvest kon worden. Omdat het ont ginningswerk bij De Haulces en Kolhorn begon, werden daar de eerste twee schuren geplaatst. Daarom heet die bij De Haulces nog steeds 'De Eerste'. Aan welke eisen moest zo'n schuur voldoen? Men moest beschikken over veel opslag ruimte, het grondoppervlak moest gunstig benut kunnen worden. Er moest vanwege de grote machines een ruime toegang zijn. De eerste schuren hadden geen zijwanden. De later gebouwde schuren met dichte zij wanden werden voorzien van een vierdelige schuifdeur van 12 meter breed. Ook moest de schuur te zijner tijd geschikt gemaakt kunnen worden als landbouwschuur met veel tasruimte en stallen. Oude cultuurschuur 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 3i

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 33