Prof. Ter Veenweg Professor doctor Henri Nicolaas ter Veen 1883-1949 Adviseur van de overheid hij het bevolken van de Wieringermeer en Flevopolders Henri Nicolaas ter Veen werd op 19 februari 1883 geboren in een arbeidersgezin in de Amsterdamse Jordaan. Hij studeerde in Haarlem aan de Rijkskweekschool en werd in 1901 onderwijzer in de Haarlemmer meer. Ook behaalde hij de akte MTO-aard- rijkskunde en werd in 1912 leraar aardrijks kunde. Later studeerde hij aardrijkskunde aan de Universiteit van Amsterdam en pro moveerde in 1925 op het proefschrift 'De Haarlemmermeer als kolonisatiegebied'. Tijdens de studie hiervoor kwam Ter Veen tot de conclusie dat de overheid had moe ten ingrijpen bij het bevolken van deze nieuwe polder. Halverwege de negentiende eeuw werd de Haarlemmermeer droogge legd om Amsterdam en Leiden te bescher men tegen overstromingen. Maar toen de grond eenmaal drooglag wist het Rijk er zich geen raad mee en verkocht de polder aan de hoogste bieder. Het land was nog niet in cultuur gebracht, het was een grote drassige bende. Zonder overheidsbemoeie nis waren de nieuwe bewoners alleen maar bezig het hoofd boven water te houden. Ze vluchtten veelal in de drank en prostitutie. Epidemieën als cholera en malaria braken uit; alleen de sterksten overleefden. Als so- ciaal-geograaf vond Ter Veen dat dergelijke omstandigheden niet mochten voorkomen in de nieuwe Zuiderzeepolder. Commissie Vissering In 1924 werd Ter Veen secretaris van de Com missie Vissering, een commissie die de uit gifte van de Zuiderzeegronden bestudeerde. In zijn eindrapport stelt Ter Veen dat de gronden het best in erfpacht kunnen wor den uitgegeven, zodat de overheid, als eige naar van de grond, ongeschikte kolonisten kan afwijzen. De geselecteerde kandidaten moesten aan bepaalde eisen voldoen. Zo moesten zij sterk en arbeidzaam zijn, ze moesten bewij zen goede boeren te zijn, over eigen kapitaal beschikken en, wat ook belangrijk was, zij moesten een nette vrouw hebben. Van alle kerkelijke gezindten en zo mogelijk ook uit elke provincie moest een gelijk aantal men sen geselecteerd worden. In de Wieringer meer is dit advies opgevolgd, evenals later in de Noordoostpolder en de Flevopolders. Op 5 november 1936 riep professor Ter Veen de 'Stichting voor het Bevolkingsonderzoek - onderzoek naar sociale verschijnselen en de leefomstandigheden in de drooggelegde Zuiderzeepolder' in het leven. De onder zoeksplannen breidde hij in 1940 uit naar heel Nederland. Zijn aanpak was, zeker voor die tijd, zeer modern: er werd gebruik gemaakt van multidisciplinair onderzoek, veldwerk ter plaatse en enquêtes werden gehouden. Deze Stichting deed ook onderzoek naar de invloed van de Zuiderzeewerken op de samenleving van Wieringen en die in de oude randgebieden. Professor Ter Veen overleed op 7 november 1949. Lenie Visser-Geers 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 0

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 29