organisaties waren in het bestuur allemaal netjes vertegenwoordigd. In 1957, bij zijn 25-jarig jubileum, had de Noord-Hollandse NAK ongeveer 100 mensen in vaste dienst. En in het hoogseizoen kwamen daar nog eens 170 parttimers bij. Keurmeester Een keurmeester van de NAK is in de eer ste plaats een plantenkenner. Dolend door de piepers, tulpen of graszaden moet hij het gewas waarderen. U en ik kunnen vermoe delijk nog wel zien door welk gewas we lopen: bieten, gerst, irissen of spinazie. Tot zover een voudig. De raszuiver heid (bij planten mag dat woord gebruikt wor den) is meestal aan de bloemkleur min of meer af te lezen, ten minste bij bolgewassen. Bij grasza den is dat lastiger. Dan dien je te letten op oor tjes, tongetje of aarvorm. Nog lastiger wordt het bij virusbesmettingen. Ieder voorjaar zie je de traag voortbewegende mannen door de tulpen scharrelen. De blik om laag om elke zieke plant op te sporen en te eli mineren. Dat doen die mannen om een prach tige en gezonde partij bloembollen te kunnen oogsten. Dit verhaal geldt voor alle teelten die de voortplanting dienen. Als de selecteurs hun werk goed gedaan heb ben zal de dienstdoen de keurmeester zijn fiat aan dat perceel geven. Bij twijfel roept de controleur de teler bij zich om op de mankementen te wijzen en aan te dringen op nadere selectie. Soms zal de NA K-man overgaan tot klasseverlaging of afkeuring. Een drama voor hem en zeker voor de teler. Dat zijn moeilijke beslissingen met grote gevolgen. Eén stengeltje met een bacterie-infectie is voldoende om een hoge waardering te verspelen. Treurig, maar waar en terecht. Onze plaatselijke NAK-mannen wie kent ze niet: Mooij, Hoelcsma, Van Diepen, De Vries, Lyclclama a Nijeholt, Romar, Lange- laar, Douma, Jorinlc, Ruiter, Kolhorn, Spigt, Pootgoedteler wees op uw hoede! De witte kuif van Kees Glas was als een boei, een waarschuwingsteken: de keurmeester is in aantocht. Kees was lang, zijn haar gaf licht en de polder was plat. Een ideale combinatie dus om op te vallen. Koning, List, Andringa, Schrale, Pijnaclcer, Balder, Blauboer, Van Dorp, Glas en anderen. 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 25

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 27