Vijftig jaar later (3) die uit andere landen kwamen, ze stookten vuurtjes onder de radiatoren. Omdat wij hadden gezegd dat het de verwarming was. Na vier jaar Amsterdam startte ik een bouw kundig bureau in Middenmeer. De eerste opdracht was de verbouw van de school van het toenmalige Protestants Christelijk Onderwijs. Na een paar jaar lieerden we ons aan een constructiebureau. Hierdoor werden we een bouwadviesgroep van circa honderd man. Wij bouwden o.a. in 2004 een zorghuis van 68 kamers in Tolkamer, achter Zevenaar, pal tegen de dijk van de Rijn. Op de begane grond kwamen de kantoren en dienstver trekken, op de verdieping de appartemen ten. Deze hadden een prachtig uitzicht over de drukbevaren rivier op grens met Duits land. We bouwden zeven lagen hoog en 160 meter lang. In die tijd was er in onze gemeente de discussie of de uitbreiding van Lelypark kon worden gerealiseerd in lagen, dan wel geheel op de grond moest worden gepleegd. Naast dat zorgcentrum bouwden we 48 aanleunwoningen. De zorg werd natuurlijk gecombineerd vanuit het huis. In die wonin gen pasten we veel domotica toe, snufjes om het wonen te vergemakkelijken en het mo gelijk te maken langer zelfstandig te blijven wonen. De kroon op mijn werk is Beeld en Geluid op het Mediapark in Hilversum. Op per soonlijke titel werd ik uitgenodigd bij de di rectie. 'Wilco' zeiden ze, 'ons ontwerp wordt iedere maand een miljoen gulden duurder door aanpassingen van de architect. En dat moet stoppen. Daarnaast willen we bouwen en het gebouw betrekken. Kun jij iets voor ons betekenen?' Ik hoefde niet lang na te denken. Een opdracht van totaal circa 90 miljoen gulden. Het idee achter het ontwerp was dat het archief was ontploft en dat de beelden tegen de buitengevel waren geplakt. We bouwden er drie jaar over en openden nagenoeg op tijd. En dat met ambachtsschool als start. De basiskennis van het vak heeft mij daar ge bracht waar ik uiteindelijk ben gekomen. Mijn vrouw heeft mij altijd volledig ge steund. Zonder haar mede-inzet en energie was het mij niet gelukt. Wilco de Groot Berichten uit de Wieringermeerbode 1964 nader uitgezocht De NAK De Ir. Smedinghoeve aan de Ulkeweg vormde vijftig jaar geleden een testoord en leerschool. Op het daar gevestigde laboratorium kon de partijgezondheid van landbouwgewas sen bepaald worden. De ziekenboeg was het perceel waar de zieke planten hun gebrek duidelijk toonden. Dit ter lering voor de aanstormende selec teurs en ter controle voor de keurmeesters. Alle zaden, knollen, bollen en plantjes die vermeerderd worden, moesten - ook nu nog - voldoen aan een aantal eisen wat betreft ge zondheid, rasechtheid en levensvatbaarheid. Aanvankelijk waren her en der diverse keu ringsclubs actief. Vaak met ieder een eigen doelstelling en een eigen reglement. De roep om duidelijkheid en uniformiteit werd steeds groter daarom werd de Nederland se Algemene Keuringsdienst, kortweg de NAK, op 26 mei 1932 opgericht. De NAK had als taak de keuring van alle land- en tuinbouwgewassen te behartigen. Aan de basis van de landelijke NAK kwam een aantal gewestelijke organisaties te staan. Een daarvan was de Keuringsdienst Noord-Holland die op 2 juni 1932 in Haar lem is opgericht. De verzuilde landbouw- 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 24

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 26