de school haalde met het eindexamen. Ik kreeg een booromslag en een zaag cadeau, samen met een vriendelijke sneer naar mijn uitgestelde vervolg. De UTS stond in Alkmaar. Al snel had ik in de gaten dat deze school een tussenstation was voor verdere studie. En na het behalen van het diploma ging ik naar de HTS (Ho gere Technische School) in Leeuwarden. Eerst werden we ontgroend. We voeren met een praam met scheppen en bezems als rie men door het centrum van Leeuwarden, we schopten keet, ook als het niet mocht en ge droegen ons als uitgelaten kleuters. Er ont stonden vriendschappen in die tijd die tot op de dag van vandaag voortduren. Onlangs op een reünie waren we er allemaal nog. Het eerste jaar was een voorbereidend jaar. Als je slaagde werd je echt toegelaten tot de opleiding. In het tweede jaar trouwde ik. In die tijd betekende trouwen het einde van een studie en het aannemen van een baan om geld te gaan verdienen. Nadat ik de schooldecaan de situatie had uitgelegd, kwam de volgende reactie: 'Ben jij betoeterd, niks ervan, jij blijft gewoon op school, daar ga ik voor zorgen.' Hij regelde een studie beurs en ik kon blijven leren. Destijds was ik de eerste getrouwde student in Friesland. Ik ben de decaan nog altijd dankbaar. En van die trouwpartij heb ik nooit spijt gehad. Toen ik een oproep kreeg van de BB (Bescherming Bevolking) voor een keuring in Den Helder, ging ik naar de directeur. Ik zag hem nijdig worden. Hij pakte zonder een woord te zeggen de telefoon en spoog vuur naar degene die het waagde om zijn leerling uit het schoolritme te halen. 'Belt u over vier jaar maar terug', was zijn laat ste raadgeving aan de BB-meneer. Ik heb er nooit meer iets van gehoord. Werken Uiteindelijk raakte de studietijd over en kwam de tijd van werken. Na een tijdje had de heer Rus van het arbeidsbureau werk voor me op Wieringen. Daar heb ik acht jaar gewerkt. We bouwden half Wieringen vol met grote bungalows, bedrijfspanden en veel meer. Aan de zijkant van een boerderij moest een toilet gemaakt worden. Tot die tijd gebruikten ze een tonnetje dat ze zelf ergens leegden... De volgende werkgever was een middelgrote aannemer uit Heiloo. Daar heb ik echt leren bouwen en organiseren. Maar altijd is de basiskennis die ik opdeed op de ambachts school en op Wieringen, mij van pas geko men. Bij die aannemer 'deden' we zestien werken tegelijkertijd in de voorbereiding en organisatie. Daarna werd ik in Amsterdam hoofdamb tenaar bij het Gemeentelijk Woningbedrijf Oost/Amstel en Centrum/Oost. Ik heb er opnieuw veel geleerd. Daar zag ik mensen De LTS op de hoek van de Stevinstraat, Middenmeer. 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 23

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 25