Vijftig jaar later (i) Berichten uit de Wieringermeerbode 1964 nader uitgezocht Zijn er nog volkstuinen aan de Oom Keesweg, of wat deed en doet de NAK precies? En hoe verging het een 'met lof geslaagde' aan de LTS? Hieronder het vervolg op enkele Wieringermeerbode-berichten uit 1964 Tuinieren aan de Oom Keesweg Op de buitengewone ledenvergadering van volkstuinvereniging Wieringerwef in 1964 meldde voorzitter Louwerse dat per 1 januari 1965 een nieuw volkstuincomplex kon worden gehuurd. Aan de Oom Keesweg, naast het al bestaande complex. De gemeente gaf het uit als permanente volkstuin. Eerder kon men slechts voor een tijdelijke periode huren, omdat de meeste grond be stemd was voor woningbouw. De volkstui nen lagen op diverse plaatsen rond het dorp. Tussen de Margrietstraat en de Verbindings weg was een groot complex. In die tijd wa ren er vaak grote gezinnen en sommige daarvan huurden twee of drie tuintjes. Aan de Marijkestraat tot aan de Brinkweg lagen tuintjes met een tijdelijke bestemming. Het dorp breidde zich snel uit en er moesten nieuwe locaties gezocht worden. Achter de Prof. Granpré Molièrestraat werden tuintjes aangelegd en ook tussen het kanaal en de ijsbaan kwam een groot complex. De wo ningbouw slokte steeds meer ruimte op en nu ligt het volkstuincomplex al jaren op zijn vaste plaats aan de Oom Keesweg. Drie volkstuinverenigingen Al sinds 1954 bestond er in de Wieringermeer een Volkstuinvereniging met drie afdelingen: Middenmeer, Wieringerwerf en Slootdorp. De drie afdelingen van Volkstuinvereniging Wieringermeer zijn later als aparte verenigin gen doorgegaan. Er zijn huisregels gemaakt voor het gebruik van een tuintje, al zijn die per vereniging verschillend. Het gebruik van bestrijdingsmiddelen is in de loop van jaren aan banden gelegd. Het bestuur houdt een oogje in het zeil bij het onderhoud van de tuintjes. Helaas heeft men steeds meer last van vandalisme. Volkstuintjes aan de Oom Keesweg nu. Foto: Ina Hoogenbosch-Glas In de jaren negentig waren er vernielingen aan enkele kasjes; in het afgelopen jaar zijn er maar liefst dertien vernield op het complex aan de Oom Keesweg in Wieringerwerf. Een andere vorm van vandalisme is diefstal. Een enkele keer gepleegd door eigen leden, maar vaak door voorbijgangers. Gelukkig is de controle scherper geworden. In de loop van de tijd is het ledenaantal bij alle verenigin gen drastisch verminderd. Slechts mondjes maat komt er een nieuwe tuinder bij, maar een toename van het ledenaantal wordt niet verwacht. Omdat de gezinnen tegenwoordig kleiner zijn is er minder behoefte aan zelf verbouwde groenten. Bovendien heeft men het druk met werk, sport en andere hobby's en minder tijd voor de volkstuin. Anno 2014 zijn er nog twee volkstuinvereni gingen actief aan de Oom Keesweg, al is het complex geminimaliseerd. De ene vereni ging zit aan de Van der Valk-kant, de ande re richting het viaduct. Beide verenigingen hebben een klein aantal leden. Maar deze genieten iedere dag van de opbrengst van hun tuintje. Ina Hoogenbosch-Glas 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 23