ren naar Brugstraat ii gekomen om hem te horen vertellen. Zijn verhaal ging niet alleen over de inundatie, maar ook over gebeurte nissen voor, tijdens en na de oorlog. Hierbij vertoonde hij historische foto- en filmbeel den, onder andere van de eerste droogleg ging, de onderwaterzetting en de tweede drooglegging. 'De Duitsers hadden', zo vertelde Meeuw- sen, 'in Medemblik en bij de Domeinen om kaarten van de dijk gevraagd, zogenaamd om de dijken te kunnen versterken. Achter af wilden ze hem ondermijnen. De boerde rij van de familie Bierma stond tegenover de plek waar het gat in de dijk is geslagen. In 1945, vlak voor de onderwaterzetting, wer den bij hen 25 mensen ingekwartierd die de Duitsers in Schagen hadden opgepakt. Zij moesten de gaten graven waarin de bom men zijn gelegd. Een groep personen die eerder door Duitsers aan het werk was ge zet, hield de boel te veel op. In die groep za- Cees Meeuwsen luistert naar vragen van toehoorders. Foto: lna Hoogenbosch-Glas ten enkele leden van de ondergrondse, zodat de verzetsgroep op de hoogte bleef van de vorderingen. De bommen die gebruikt zou den worden om de dijk op te blazen, lagen in een schuurtje op Wieringen en zouden naar de dijk gebracht worden. De ondergrondse had contact met de regering in Engeland en vroeg om vliegtuigen om de Duitsers van de dijk te schieten. Het luchtruim was al in handen van de bevrijders. De regering in Engeland vond dit niet verantwoord. En was bang dat de zwaarbewapende militairen hen allemaal overhoop zouden schieten en begon er niet aan.' 'Dit is één verhaal dat verteld wordt', al dus Meeuwsen. 'De ware toedracht van de inundatie blijft duister. Pas 's nachts kreeg de burgemeester te horen op welk tijdstip de dijk opgeblazen zou worden. Overal werden mensen ingeschakeld om dit tijdstip bekend te maken: 12 uur die middag. Velen pakten gauw hun spullen bijeen, laadden ze op kar ren en trokken de polder uit. Toch waren er mensen die niet wilden geloven dat de polder onder water kwam te staan. Zij ble ven en werkten nog verder op het land tot de grote knal kwam. Alle wegen zaten vol met vluchtende mensen. De tweede dag zag je het water al in de sloten omhoog komen. Alles verdween onder water. De vluchtende mensen werden op verschillende plekken buiten de polder ondergebracht. In schuren, kippenhokken en stallen, totdat ze wat be ters aangeboden kregen. Later begon het te stormen en verdween alles wat nog overeind stond in het water.' De bezoekers van het Genootschap waren on der de indruk van het verhaal van Meeuwsen. Velen vonden herkenning en vertelden over hun eigen ervaringen tijdens de inundatie. lna Hoogenbosch-Glas 22ste jaargang 2014/2, nummer 68

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 19