Het nieuwe land De Rijksdienst wilde een modern, rationeel ingericht landbouwgebied ontwik kelen met een evenredige vertegenwoordiging van de bevolking uit de verschil lende provincies en ge- loofs richtingen In de NOP en Flevopolder was Bram Lindenbergh be last met het selecteren van bewoners. Hij ontwikkel de daarvoor een methode. Lindenbergh had vanaf de jaren dertig gewoond en ge werkt in de Wieringermeer waar zijn ouders een boer derij hadden. Als i8-jarige trad hij in dienst bij de Directie Wieringermeer. Hij was degene die jaren later over het lot beschikte van de mensen in de Noordoost polder. Iedereen die daarheen wilde, werd getoetst. Niet alleen de agrariërs, maar ook de arbeiders en winkeliers. Men wilde in de NOP een 'maakbare' samenleving. Eva Vriend zocht in diverse archieven naar antwoorden waarom iemand wel of niet werd toegelaten. De criteria waaraan boe ren moesten voldoen waren: leeftijd tussen 30 en 50 jaar, getrouwd of verloofd zijn, voldoende scholing óf praktische ervaring hebben en er moest óf voldoende geld zijn, óf iemand moest borg staan. Kandidaten dienden hun aanvraag mede te laten onder tekenen door de burgemeester. Vriend ging op zoek naar de beoordelingsformulieren waarop de redenen zouden zijn vermeld of iemand wel of niet geschikt was. Ze ging naar archieven van de Rijksdienst in Lely stad. Hier liep haar zoektocht dood. Alle for mulieren waren in de jaren tachtig vernie tigd toen de juridische bewaartermijn was verstreken. Bij toeval stuitte ze in andere dossiers toch nog op 22 beoordelingsformu lieren. Ze was verbijsterd toen zij deze las. Onder het kopje 'Boervaardigheden' was de vraag: 'Wat verbouwt de gegadigde thans, is hij op de hoogte van andere gewassen, gebruikt hij veel kunstmest, wat is de inven taris, is hij wel of geen lid van een landbouworgani satie, welke landbouwbla den leest hij.' Verder was opleiding van groot belang. Had de kandidaat geen agrarische opleiding dan werd dit dik onderstreept en onder het kopje 'alge mene indruk' werd hij be oordeeld als persoon én als boer. Was de gegadigde een goede boer, dan maakte hij een leans. Daarna werd bepaald welke bedrijfsop- pervlakte het beste bij hem paste. Bij kandidaten die niet door de selectie kwamen was het verdriet groot. Tot op de dag van vandaag hebben zij het er nog moeilijk mee, daarom weigerden de meesten een interview met Eva Vriend. Eva Vriend vertelde boeiend over haar zoek tocht. Na afloop van de lezing was er achter in de zaal gelegenheid om bij een stand van boekhandel De Duizendpoot een exemplaar van Het nieuwe land te kopen. En het daarna door de schrijfster te laten signeren. Cees Meeuwsen vertelt over de inundatie Op zaterdag ig april werd in het Genoot schapshuis een themamiddag gehouden over de inundatie van de Wieringermeer die vlak voor het einde van de Tweede Wereldoorlog plaatsvond. Spreker was Cees Meeuwsen. Hij hield een boeiend verhaal over deze gebeurte nis. Met als opvallende conclusie dat de ware toedracht van de onderwaterzetting nooit duidelijk is geworden. Meeuwsen (85) kennen we als oud-voor zitter van het Genootschap (1997-2009), bovendien was hij jarenlang eigenaar van de gelijknamige drogisterij en optiekzaak in Middenmeer. Veel geïnteresseerden wa- ÏVA VRIEND 22ste jaargang 2014/2, nummer 68 'Prachtig geschreven: die vlakke polder blijkt vol gevoelige verhalen te zitten.'- AAF BRANDT CORSTIUS 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 18