Gehouden genootschapsactiviteiten Het Genootschap organiseerde in de afgelopen maanden diverse activiteiten. Over twee daarvan vindt u hieronder een verslag: de lezing die Eva Vriend na de jaarvergadering in februari gaf en de themamiddag inundatie in april, waarbij Cees Meeuwsen als verteller optrad. Lezing Eva Vriend Het Historisch Genootschap hield 25 februari jl. zijn jaarvergadering in de Meerbaak, Middenmeer. Na afloop gaf Eva Vriend een lezing over het stand komen van haar boek Het nieuwe land - Het verhaal van een polder die perfect moest zijn dat is verschenen in 2013. Hei gaat over de metho de die is gevolgd bij het bevolken van de Noord oostpolder. Een proce dure die eerder al in de Wieringermeer werd toegepast. Eva Vriend (1973), boerendochter, groei de op in de Noord oostpolder. Ook al gaat Het nieuwe land hoofdzakelijk over de NOP, in de Wierin germeer werden bij de uitgifte van boer derijen dezelfde pro cedures toegepast. Positieve genen en erfelijke kwaliteiten, rasverbetering: alles werd onderzocht opdat de NOP een perfecte polder zou worden. De opa van Eva Vriend was afkomstig uit De Weere. Bij de uitgifte van de eerste 14 boer derijen in de Wieringermeer, in 1930, had hij zich ingeschreven. Maar hij zat niet bij de gelukkigen. Pas in 1951 schreef hij zich opnieuw in, nu voor een boerderij in de NOP. Dit keer lukte het wel, na een uitvoe rige selectieprocedure. In 1952 verhuisde hij met vrouw en kinderen naar de NOP. Nadat opa stopte met boeren, zette Eva's vader het bedrijf voort. Eva Vriend wilde als historica, journalist en schrijfster onderzoeken hoe men te werk ging bij het selecteren van bewoners voor de polder waar zij opgroeide en nog steeds woont. Op basis van het onderzoek dat professor Ter Veen in 1925 deed naar de kolo nisatie van de Haar lemmermeer die in de negentiende was drooggelegd, werd in de Wieringermeer in de jaren dertig se lectie toegepast. Ter Veen meende dat de overheid zich dien de te bemoeien met het bevolken van een nieuwe polder. Zowel in de Wie ringermeer als in de Noordoostpolder werden eisen gesteld aan de nieuwe be volking. Men moest gezond en netjes zijn, zich goed staande kunnen houden in het dagelijkse leven en de zaken goed op orde hebben. Bovendien werd gekeken of het huis schoon en net jes was. Bij boeren die solliciteerden werd gekeken of ze mentaal en fysiek een sterke uitstraling hadden en of hun bedrijf econo misch gezond was. Ook van de vrouw werd heel wat verwacht: ze moest sterk genoeg zijn en bereid te helpen op het bedrijf. Haar mening over de aanstaande verhuizing was van groot belang. Tot slot was de bereid heid om een nieuwe samenleving te helpen opbouwen een groot pluspunt. Eva Vriend krijgt na afloop van haar lezing een bloemetje uit handen van Rein Kooien. Foto: Ina Hoogenbosch-Glas 22ste jaargang 2014/2, nummer 68

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 17