een mooie vaas witte gladiolen "Sneeuw Princess": De eerste prijs! De tulpenteelt kent nog een fenomeen. Geschikt land wordt ook verhuurd aan West friezen die zelf te kort land hebben, maar miljoenen tulpen broeien in de winter. Om zeker te zijn van een goed uitgangsproduct telen ze liever zelfde bollen dan ze te kopen. De meeste Wieringermeertelers verkochten hun bollen. Maar langzamerhand deed ook hier de broeierij haar intrede. In het begin werden de bollen na een speciale behande ling in bakken met potgrond geplant. Inmid dels worden driekwart van de broeibollen in bakken met een laagje water geprikt. Een broeimethode met veel voordelen. Een van de voortrekkers op dit gebied bouwde aan de Schervenweg een kas bij zijn bedrijf. Inmiddels tellen we ongeveer 15 broeierij- bedrijven, waaronder een aantal hele mo derne grote bedrijven, waar de opgeplante bakken op rijdende containers door de kas bewogen worden om geplukt te worden. Ook bestaan er al automatische bosmachines die zelf tot 10 tellen en op lengte sorteren! De Wieringermeer kent zo'n bedrijf met een zelf verworven wereldwijde uitstraling: het bedrijf van Siem en Sandra Munster dat in het broeiseizoen duizenden toeristen uit Amerika en Azië naar hun kassen trekt. Zowel akkerbouwers als tuinders hebben met de broei hun bedrijf verbreed. Vanaf dat moment was het gebeurd met de traditione le "winterrust van de landman". Ook in de wintertijd is het nu oogsttijd. Marieke Roos Ontwerp, tekenwerk en berekeningen Vergunningen aanvragen Onderzoeken en rapportages Technische beschrijvingen Artist impressions Kroniek no. 67, 22" jaargang, 2014/1 Onze verbouw v; Oosterkwelweg 3 H 1771 MH WieringerwerfOt 0227 60 06 60 H f 0227 60 35 97 www.commandeurbouwontwikkeling.nl n info@commandeurbouwontwikkeling.nl

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 46