de eerste machinist en die zei niet veel. Hij deed iets twee keer voor en als je het de derde keer niet goed deed, dan kreeg je een tik op je vingers en dan liep hij weg. Dus dan was het genoeg. Ik weet nog van een keer, toen stond ik met de hamer bij het aambeeld, had ik de steel niet op het eind vast. Hij pakt me de hamer uit de handen, zaagt een stuk van de steel af en zegt: "Dat gebruik je toch niet." Ja, daar leerde je van. Daar kreeg je een goede opleiding. Dat ging van beginjongen tot en met eerste machi nist. Ik ben tot en met tweede machinist ge komen. Het examen voor eerste machinist heb ik niet meer gedaan. We werden ook opgeleid in elektra en diesel. We hadden ook een elektrisch net naar de graafmachine toe, want die werd ook elek trisch aangedreven. De locomotieven op het bedrijf die de klei moesten ophalen vanaf de afgraving, die liepen aanvankelijk op een benzinemotor. Geloof het of niet, maar dat was een Volkswagenmotor. Later werden dat allemaal driecilinder diesels, dat was een hele verbetering. Dat locomotief rijden heb ik ook wel gedaan. Dan reed je met die loco motief met 15-kuubs kantelbakken er achter naar de fabriek. In die karren kon anderhalf a twee kuub. Het laatste eindje moest je met dat treintje tegen een dijk op en dat lukte wel eens niet. Je had, zo moet je rekenen, zo'n 25 kuub zware klei mee. Een klein zandstrooiertje voorop de locomotief dat wilde wel helpen. Later kregen we drie grotere locomotieven met vier cilinders. Nog later werden het allemaal elektrische locomotie ven. Die klei was zo vet, dat als je je ergens aan vastpakte je bleef vastkle ven. Het was de allervetste zeeklei. Daar werden dan de rooie stenen van gebakken. Later ging het bedrijf over op gele stenen, want die werden in die tijd gevraagd voor in kleine schoor steentjes. Daarvoor haalden we de klei onder Leeuwarden weg. Naar de Wieringermeer In 1954 kwam ik Rigtje tegen tijdens een feest in het bos en we zijn in 1957 getrouwd. In 1962, wat de reden was dat weet ik niet meer, zag ik een ad vertentie van de firma Hoekenga uit Middenmeer bij ons in de krant staan. Dat was de Leeuwarder Courant, zo'n zelfde soort krant als hier de Schager Courant. Daarin vroegen ze monteurs landbouwwerktuigen en dat leek mij wel wat. Dus heb ik daar op gesol liciteerd. Ik kreeg bericht om voor een ge sprek te komen. Ik heb toen een auto van een vriend kunnen lenen en daarmee ben ik samen met Rigtje naar de Wieringermeer gereden. Rigtje wilde per se meegaan naar Middenmeer, want ze wilde er zeker van zijn dat we niet op een flat kwamen te wonen. We hebben eerst koffie gedronken bij een zus van mijn moeder die hier woonde. Zij Wieger, geheel rechts, in actie 32 Kroniek no. 67, 22" jaargang, 2014/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 34