De Zendmast In de Wieringermeerbode van februari 1964 wordt melding gemaakt van de bouw van een televisietoren van 220 meter hoog die in 1969 in gebruik zal worden genomen. Nog niet eens zo heel lang geleden zag ik 'm altijd staan wanneer ik vanuit de richting Hoorn naar huis reed - sinds 1973 woon ik in de Wieringermeer. Ver weg, in het noord oosten van de polder tegen de horizon afge tekend, daar stond de steunzender. Als een baken, als een teken: we zijn weer thuis! Wat de steunzender Wieringermeer precies was of deed, wist ik niet. Wel dat die iets te maken had met radio- en tv-ontvangst. Vaag had ik wel eens gehoord van Lopik, of Radio Kootwijk, net als iedereen die in de jaren vijftig en zestig opgroeide. Zoiets zou het wel zijn. Pas bij het lezen van het stukje over de bouw, vijftig jaar geleden, van de televisie toren in het Robbenoordbos, drong het tot me door dat ik de zender de laatste tijd niet meer zie, wanneer ik over de A7 rijd. Hoe kan dat? Ik let er nog eens speciaal op, maar het kost moeite de zender te ontwaren. Als je, komend vanuit zuidelijke richting, de polder binnenrijdt, zie je in het noordoosten overal uit het land hoge witte sprieten omhoog steken. Maar dat zijn windmolens. Als je goed tuurt, is daartussen de zender te ont waren, maar hij valt als het ware weg achter en tussen al die windmolens. Hij lijkt zelfs veel kleiner dan vroeger... De toren werd gebouwd ter ver vanging van de zendmast op de vuurtoren van Huisduinen bij Den Helder. Hij is geen 220 meter, maar 'slechts' 201,67 m hoog. Tot 2006 heeft de zendmast dienst gedaan voor de verzorging van zowel radio- als televisie-uitzendingen in een deel van Noord-Holland en Friesland. Nu doet de mast (sinds 2007) dienst als radiozend mast voor FM-frequenties en be strijkt de kop van Noord-Holland en Texel. Een Wieringermeerbode van september 1967 vermeldt dat eind 1966 de eerste testbeelden werden uitgezonden, de offici ële inbedrijfstelling was op 13 september 1967. Dat gebeurde door J. de Jong Czn, waarnemend commissaris der koningin in Noord-Holland. Ook burgemeester Omta was van de partij. De plechtigheid vond plaats in een zaal van het gebouw onder de zender. Gebouw onder de zender? De zendmast 29 Kroniek no. 67, 22' jaargang, 2014/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 31