De laatste opleving van GVK heeft tot on geveer 2005 geduurd. De laatste jaren be staat de vereniging alleen nog maar op pa pier; alleen de Kamer van Koophandel werd nog elk jaar betaald. Marieke is nu bezig de zaak over te dragen aan Advendo in Wieringerwerf: er is al contact geweest met de K. van K. en ook de notaris is geïnfor meerd. Waarbij geconcludeerd mag worden dat de gymvereniging van Kreileroord de 50 jaar net niet heeft gehaald. Pier Montsma De gevolgen van de komst van Baron De diepvries betekende de verdwijning van de vleesbradende oma (of tante). Hoezo, zult u zeggen. Gaat u even mee terug naar de tijd van de huisslachting. Omdat je een beest niet deels kunt slachten maar altijd helemaal, leidde die slacht tot een aanzienlijke hoop vleeswaren. Of je een varken, schaap of een kalf of een koe aan het verwerken was, nooit was een gezin bij machte om het geheel al etend binnen een paar dagen weg te werken. Kippen, duiven, eenden, een vis of een konijn vormden de uitzonderingen. Dat zijn de één-maals slachtoffers bij wijze van spreken. Daar zat het probleem niet. Nee, het grotere beest was bewerkelijk. De mensheid heeft door alle eeuwen heen een groot aantal systemen bedacht om het con sumeren van zo'n beest uit te kunnen sme ren over vele maanden. Ik heb er niet voor doorgeleerd maar naar ik vermoed zijn we ooit begonnen met drogen. Klein snijden en aan een drooglijn hangen. De zon regelt de rest vanzelf. Houdbaar zeker en bovendien heel goed voor je gebit, maar de malsheid en delicate smaak gingen bij die methodiek geheel verloren. Zout bood uitkomst. Het vlees gewoon in een stenen pot leggen, flink wat zout erover en enige weken laten staan. Daarna afspoelen en op een droge plaats ophangen. Gegarandeerd houdbaar, zeker, maar uiteindelijk smaakt dan alles hetzelfde. We gingen worsten maken, we gingen de boel malen en onder vet bewaren, we gingen braden en wecken. Daarbij werd in veel gezinnen oma ingeschakeld. Direct na de slacht moest binnen een dag bijna een heel varken gebraden worden. Druk, druk, maar het rook heerlijk en die lieve oma trakteerde toevallig aanwezige pottenkijkertjes annex kleinkinderen op een brokje karbonade, een stukje lever, een plak worst. Heerlijk. We mogen Baron van Slootdorp er niet op na wijzen maar het fenomeen diepvries heeft die heerlijke traditie mede om zeep geholpen. Want invriezen dat is makkelijk. Dat is snel en het vlees blijft verser. Het begon meteen vrie- shuisje in ieder dorp. Daar kon je een afsluit baar compartiment huren waarin je je voor raad vlees opborg, Als opgeschoten knaap mocht ik dan regelmatig in dat ijskoude ge bouw, met die typisch vleeslucht, graaien in de diepgevroren voorraad van mijn ouders om dat ene opgevraagde zakje te vinden. Vroeger was alles beter, dacht je toen al. En nu staat in vrijwel elk huis wel een diep vries of er is minstens een diepvriesvakje bovenin de koelkast. Goed systeem, echt, maar over de romantiek daarvan moet een volgende generatie maar eens vertellen. Rein Kooien 28 Kroniek no. 67, 22" jaargang, 2014/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 30