GVK-Gymnastiek Vereniging Kreileroord Het gymnastieklokaal Luttele maanden na de opening van het Dorpshuis wordt de oprichting bekend ge maakt van een gymnastiekvereniging in Kreileroord. Onder de naam GVK zal die de geschiedenis ingaan. Met veel enthousiasme wordt begonnen met de lessen aan kleuters en lagereschool- leerlingen. Jo Mintjes wordt na korte tijd opgevolgd door Arie Schrijver. Via allerlei cursussen bekwaamt hij zich in het lesge ven. Hij herinnert zich nog de verschillende groepen kleuters, junioren en senioren (met name dames), de jaarlijkse uitvoering van de GVK, de gezellige sportdagen tezamen met de andere gymnastiekverenigingen van de polder. Ook werden wandeltochten georganiseerd in het Robbenoordbos; uit de hele kop van Noord-Holland arriveer den de verenigingen. In 1971 nam Lidia van Bunderen (toen nog v/d Werf) het stokje van hem over. Toen tertijd is er zelfs een turngroepje geweest, wat betekende dat op gezette tijden naar andere plaatsen werd afgereisd voor wed strijden. Ze weet nog van de grote belang stelling van ouders, familie en bekenden bij de jaarlijkse gymnastiekuitvoering; ook dat met Hemelvaart een tochtje werd ge maakt naar de duinen of het Zwanenwater, waar de tijd werd doorgebracht met strand- spel en/of een wandeling. In 1976 werd in Kreileroord ook een Judover- ening opgericht; deze was gelieerd aan de gymnastiekvereniging en werd getraind door dhr. Lockx. De judovereniging heeft on geveer 5 jaar gedraaid. In 1985, of daaromtrent, gaf Tine Sleu- tel-Geertsema les aan de damesgroep en ook tijdelijk aan de jeugd; wie er voor haar les gaf, kan ze zich niet meer herinneren. Enkele jaren later nam Anneke Bakker de kleutergroep over. Het zal in ongeveer 1992 geweest zijn dat Tine Sleutel stopte met de gym. In de jaren daarna werd het ledental kleiner en kleiner totdat de gymvereniging een stille dood gestorven leek te zijn. Echter, in 2002 vond Marieke Schrale het tijd worden om de vereniging nieuw leven in te blazen. Daarvoor moest ze zich wel bij de Ka mervan Koophandel laten inschrijven en ook de notaris moest er aan te pas komen: het moest wel officieel. Marieke viel wel eens in, maar met name Astrid Weel ging de gymles sen geven; ze ging daar ook een cursus voor volgen, want bevoegd moest je wel zijn. Ze herinnert zich nog de eerste keren dat ze les gaf aan de peuters en de kleuters, toch zo'n 15 tot 20 kinderen: het was lekker rommelig en nog niet erg gedisciplineerd. Later, toen ze ook in Slootdorp les gaf gebruikte ze een fluitje en was de eerste opdracht: "Zitten op de bank en even je mondje dicht!" Astrid Weel aan het lessen 27 Kroniek no. 67, 22' jaargang, 2014/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 29