50 Jaar geleden In deze rubriek doen wij verslag van feiten en gebeurtenissen die 50 jaar geleden plaatsvonden in de Wieringermeer. Als bron gebruikten wij de Wieringermeerbode, dus in dit geval die van 1964 Dorpshuis in Kreileroord feestelijk geopend (ingekort) (12-1-1964) Op vrijdag 7 februari opende de commis saris van de Koningin mr. F.J. Kranenburg officieel het pas voltooide verenigingsge bouw. Voordien had burgemeester Omta uit leg gegeven over de totstandkoming en de financiering van het Dorpshuis. Daarnaast gaf hij een opsomming van personen en in stanties die financieel of materieel hadden bijgedragen. Volgens de burgemeester was het noodzakelijk dat het dorpshuis er moest komen, wilde Kreileroord de kans krijgen op de zelfontplooiing waarop het recht had. (Zie verder de rubriek "50 jaar geleden-hoe is het nu?) Bouw televisietoren (15-2-1964) Af en toe hoort men iets over het bouwen van een televisietoren onder Wieringerwerf. Een der laatste berichten luidt dat deze to ren in 1965 in gebruik zal worden genomen. Momenteel zijn enkele personen bezig aan de eerste voorbereidingen ter plaatse, d.w.z. ergens in de bossen van Robbenoord. Voor lopig wijst de belangstelling van deze heren nog niet naar boven. Zij bepalen zich n.i. tot het grondonderzoek in verband met de fundering waarop de geplande 220 meter hoge toren zal komen te rusten. Grossier Baron gaf voorlichting over diepvriezen (29-2-1964) Door de grossier in diepvriesproducten A. Baron werd in hotel Lely een voorlichtings avond gegeven over het door diepvriezen conserveren van groenten, fruit en vlees. Onder de ca. honderd aanwezigen bevon den zich ook tal van huisvaders die blijk baar wel eens iets meer wilden weten over deze nieuwste methode van bewaren van etenswaren. Het diepvriezen is pas de laatste 10 jaar in de belangstelling komen te staan. Het aan tal diepvrieskasten en cellen stijgt met de dag, maar het Nederlands verbruik van op deze wijze geconserveerde artikelen is nog belangrijk lager dan in Amerika of ook een Europees land als België. In de uitgestrekte Wieringermeerpolder, waar de huisvrouw kilometers moet afleg gen om haar inkopen te doen en waar de gestegen arbeidslonen het venten steeds meer beperken, kan de diepvrieskist of kluis zeker goede diensten bewijzen. Het was dan ook stellig een goede gedachte van de heer Baron om de gebruikers en aspirant-bezit ters van een vrieskist voorte lichten overhet juiste gebruik daarvan. Mejuffrouw Goes, huishoudconsulente te Alkmaar, bepaalde haar gehoor vooral bij de voedingswaarde en het uiterlijk der gekoel de producten. Deze behoeven slechts enke le minuten te worden voorgekookt, wat een maximum aan vitaminen waarborgt. Dit be tekent ook een belangrijke tijdsbesparing. Over de wijze van diepvriezen gaf de heer A. S. N. van Dijk uit Cothen voorlichting. Voor wie ver van het dorp woont adviseerde hij een vrieskist, anderen kunnen goedkoper een kluis huren. Begin 1964 waren er reeds in 1000 dorpen en buurtschappen depots en elke week komen daar nog drie bij. Zo kan de consument kopen als de prijzen laag zijn. Ook slagers en groentehandelaren, eerst nog wat afwijzend tegenover deze nieuwe 22 Kroniek no. 67, 22" jaargang, 2014/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 24