van Eckstraat Andries Dirk van Eek Architect van boerderijen en nog zo wat De Van Eckstraat in Wieringerwerf zal de meesten wel bekend zijn. De vraag wie die Van Eek was, wat hij met de Wieringermeer te maken heeft gehad, zullen de meesten niet kunnen beantwoorden. In dit artikel een poging wat meer duidelijkheid te brengen over de persoon Van Eek. Ook het bouwplan van de woningen kwam van hem: wel of niet onder één kap met de schuur, links voor of rechts voor de boerde rij, los of niet los van de schuur. In het boek "Boerderijen", uitgegeven in 1938 doorVan Holkema 81 Warendorf, geeft Van Eek uitleg over de principiële opzet van de Wieringermeer-boerderijen, toentertijd voor f 2,90 te koop bij Boekhandel Bosker. Dit boek ligt overigens ter inzage bij het Genootschap. Andries Dirk van Eek wordt op 3 november 1899 geboren in het dorpje Deil in de Betuwe als zoon van een rietdekker. Na zijn studie, waarschijnlijk bouwkunde, woont hij in Wageningen (1927) en Beverwijk (1932) en werkt daar als architect. Ondertussen is de Wieringermeer drooggelegd en is begonnen met de bouw van de eerste cultuurschuren. In mei 1931 is een zekere N.Amse, opzich ter-tekenaar bij de MUZ (Maatschappij ter Uitvoering van de Zuiderzeewerken) door de Wieringermeer-directie benoemd als ambte naar op de afdeling Bouwkundige Dienst te Alkmaar. Of deze Amse niet voldeed weten we niet; in elk geval horen we niets meer van hem. Wel wordt bekend dat bij Koninklijk Besluit van 1-10-1932 de architect A.D. van Eek wordt benoemd tot bouwkun dig hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Wieringermeer-directie. Ontwerper van boerderijen Zijn invloed op de bouw van de boerderijen in de polder is van enorme invloed geweest. Van hem komt de indeling van de boerde rijtypes q, r, s, t en 0. Deze types hebben dezelfde maten en materialen, maar ver schillen in inhoud wat de bergruimte en de stallen betreft, afhankelijk van de grootte en de aard van het bedrijf. Details als dak bedekking, brandwerende zolderingen van de stallen, ventilatie, plaats van ramen en deuren: alles was door Van Eek bepaald. Excursies en Lezingen In de jaren na de drooglegging was er een enorme belangstelling voor de nieuwe pol der en de Zuiderzeewerken in het algemeen. Van Eek werd vaak gevraagd als excursie leider, al of niet bijgestaan door leden van de Directie Wieringermeer (of andersom). Zo kwam in juni 1933 het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw op bezoek; ir. M.J. Granpré Molière was een van de toehoorders. In dezelfde maand arriveren zeven bussen met 200 personen voor een bezichtiging van boerderijen en de dorpen Slootdorp en Middenmeer. Ook het Kon. Instituut van Ingenieurs komt langs even als een 90-tal Zwitserse toeristen (1937). De Duitse minister van Arbeid brengt een bezoek (1937), alsmede de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting. En dan lezingen, eveneens door Van Eek ver zorgd, o.a. voor de Vrouwenorganisaties en de Landbouworganisaties. Uiteraard veelal over de boerderijenbouw of de indeling van de woningen, vaak ondersteund met "lantaarnplaatjes" en soms ludiek ingeleid met een woordje op rijm. Andere projecten Als hoofd van de bouwkundige afdeling van de Wieringermeer-directie had Van Eek bemoeienis met allerlei andere projecten. In 1935 is hij architect en leider van de bouw van het derde dorp in de Wieringermeer: Kroniek no. 67, 22' jaargang, 2014/1 r Sa ui 11 -r

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2014 | | pagina 21