Van het bestuur Afscheid van Joop Broekstra, onze filmmaker Super-8-films, VHS-banden of de Philips 2000-cassettes, oude schijven of nagelnieu- we dvd's, al het filmmateriaal dat betrek king had op onze geschiedenis lag opgesla gen op de genootschapszolder. Dozen vol. Ontoonbaar. Een paar jaar geleden na één oproep in de Kroniek meldde Joop Broekstra zich. Zijn kennis en vaardigheid als hobbyfilmer stel de hij beschikbaar. Zijn zwakke gezondheid ten spijt, werkte hij in een rap tempo door de deels aaneengeplakte filmrollen en ver vuilde cassettes. Uit al het bruikbare beeld materiaal stelde hij een serie prachtige films samen met goed geluid, met mooie hoezen, met heldere beschrijvingen en allemaal in tweevoud voor de zekerheid. Kortom weer galoos. Wat een man. En als je dan verneemt dat Joop overleden is, dan denk je: Wonderlijk eigenlijk dat je nog altijd Wieringermeerders tegen kunt komen, die al jaren vlak bij je wonen, maar waarvan je geen weet had en die na zo'n toevallige ont moeting je opzadelen met de gedachte: jam mer dat ik je niet eerder heb leren kennen. Joop was zo'n mens. Themamiddag 'Logeren en kamperen in onze polder' Hoe lang is het geleden dat een groepje op geschoten jongens bij me aanbelde met de vraag: 'Mogen we in het stro slapen? We blij ven maar één nachtje.' Ze keken me daarbij aan alsof een afwijzing voor hen zo ongeveer het einde der tijden ging betekenen. Bijna middernacht, een schuur vol brandbaar spul en vijf totaal verregende knapen die bleekjes en ook nog hongerig, zichtbaar toe waren aan de broodnodige rust. Even denken. Over mijn hart gestreken en de jongelieden gemeld dat ze welgeteld een kwartier de tijd kregen om hun voedsel tot zich te nemen en een holletje in het stro de draaien en dan zou ik het licht uit komen doen en de schuifdeur op de ketting vast zetten. Lucifers inleveren, zaklampje mag. Mijn vrouw verklaarde me voor gek. Ik deed die nacht geen oog dicht. En almaar den kend aan mijn kampeerpartij in de dijkoksel bij het gat van de dijk en de zwemsessies in het zuiderwiel als jong padvindertje, haalde ik gebroken de ochtend. Dit speelde zich lang geleden af. Nu zijn er caravans, lichtgewicht tentjes, campers, B&B's, motels en zelfs lodges. Hele kampeerterreinen daarentegen zijn in onbruik geraakt, het hedendaagse hooi lijkt wel meer te kriebelen, de regelgeving rond overnachten op de boerderij is gewijzigd, veel is veranderd. Tijd om er eens over te praten. Ineke Swier en Sandra Munster nemen ons vanuit het kampeerverleden mee naar het huidige toeristische leven in de Wieringer- meer. Op 18 januari 2014 vertellen ze hun verhaal. Toegang vrij, koffie en thee staan klaar. Zaterdag 18 januari 2014, Genootschapshuis, aanvang 14.30 uur Jaarvergadering en lezing Eva Vriend 'Het verhaal van een polder die perfect moest zijn'. Eva Vriend schreef, als geboren en getogen NOP'er, een fascinerend boek over de se lectie van de polderbewoners. Over de uit verkorenen maar ook over afgewezenen. Na afhandeling van de verenigingszaken op de jaarvergadering zal zij over dat boek komen vertellen. De eerste druk van 'Het nieuwe land'verscheen in januari 2013. De onderti tel van het boek luidt: 'Het verhaal van een polder die perfect moest zijn'. In het kader van de kolonisatie van de Zui derzeepolders heeft de Directie van de Wie- ringermeer indertijd een selectiesysteem opgezet waarmee ze als kolonisator de bevolkingsopbouw in die polders kon rege len. Regelen naar de wens van de Staat der Nederlanden. Selecteren was noodzakelijk al was het alleen maar omdat het aantal Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 5