en gesleed. Op sommige plaatsen gebeurde het dat buurtbewoners 's avonds de plant soenen en straten nog eens opspoten. De volgende dag was er dan een nieuwe, mooie en gladde ijslaag ontstaan. Bij het licht van de straatlantaarns werd tot 's avonds laat geschaatst. Gestrande bus nabij Medemblik De wegen in de Wieringermeer In de Wieringermeer en elders in Nederland woedden er rond de jaarwisseling zware sneeuwstormen. Op de middag van zondag 30 december 1962 viel de eerste sneeuw. Dorpen en boerderijen raakten geïsoleerd. Door de stevige wind werden metershoge sneeuwduinen gevormd. Talrijke wegen, meest de noord-zuidverbingen, werden hierdoor totaal geblokkeerd. De Slootweg, Medemblikkerweg, Molenweg, Ulkeweg, Waardweg, de korte Zeugweg, Den Oeverse- weg, het westelijk deel van de Wierwegen de Klieverweg, Schelpenbolweg, Oom Keesweg en Robbenoordweg waren onbegaanbaar. Automobilisten raakten vast in de sneeuw en in de loop van de avond werden de au tobusdiensten gestaakt. Op Oudejaarsdag liepen tientallen auto's vast in de sneeuwho pen op de Zuiderzeeweg. Op Nieuwjaarsdag waren alleen nog de dorpen Middenmeeren Wieringerwerf, zij het moeizaam, te berei ken. Diverse personenauto's raakten in de sneeuw vast of kwamen in sloten terecht, 's Morgens strandde de bus Leeuwarden-Alk maar in Middenmeer op een sneeuwbank en werden de autobusdiensten door de polder opnieuw gestaakt. Op de buitenwegen lagen sneeuwduinen van een meter of meer hoog tot wel vijftig meter breed. De verschillende wegbeherende instanties (het rijk, de pro vincie, de gemeente en het heemraadschap) waren dag en nacht in de weer om de wegen sneeuwvrij te maken, maar op de buitenwe gen konden de sneeuwschuivers vaak niet op tegen de geweldige sneeuwmassa's. Melklevering, postbezorging en kerkbezoek De veehouders konden sinds oudejaarsmor gen de melk niet meer afleveren aan de fa brieken, daar de melkauto's de boerderijen niet konden bereiken. Sommigen brachten de melk zelf weg naar de fabrieken. Slechts langs enkele wegen konden de melkauto's een beperkt aantal boerderijen bereiken. Op centrale punten, zoals bij hotel Friesland, de Koningin Emmahoeve en de Oostwaardhoe- ve, konden veehouders de melkbussen per slede of met een trekker aanleveren waar ze werden opgehaald door melkauto's. Aangezien ook de postbezorging op de bui tenwegen onmogelijk was geworden, werd de post daar estafettegewijs gedistribueerd. Op elke buitenweg leverde de PTT de post voor alle bewoners af bij de eerste bewoner. Deze bezorgde dan weer bij de volgende be woner, enz. enz. Ook het kerkbezoek had te lijden onder de slechte weersomstandigheden. Op weg naar de oudejaarsdienst belandden tiental len kerkgangers nabij de Wierweg in sloot of berm. In de Hervormde Kerk in Slootdorp weigerde het orgel op de eerste dienst in 1963, terwijl tot overmaat van ramp ook de gasverwarming het begaf. Daarom werd de dienst, waarvoor de belangstelling door de toestand op de polderwegen niet al te groot was, in de kerkeraadskamer gehouden. Wegen sneeuwvrij maken Op woensdag 2 januari waren de omstan digheden enigszins verbeterd in vergelijking tot Nieuwjaarsdag. De buslijn Alkmaar-Leeu warden werd hervat, maar de route ging over de Rijksweg in plaats van door Middenmeer. De dorpen waren, zij het nog met veel stag natie en zeer voorzichtig rijden, via de grote wegen weer te bereiken. - Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 38