Opröp ta alle Fiyzea Fryske Krite becue. Maar bingo hebben we tot het laatst aan toe gedaan.' De allerlaatste activiteit van Buurtvereniging De Eendracht was in 2010.Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan werd een etentje bij de Chinees georganiseerd. Met deze activi teit hield Buurtvereniging De Eendracht op te bestaan. Bekkema vertelt waarom tot opheffing werd besloten. 'De belangstelling nam af. Er was geen jeugd meer over. Had je vroeger veel kinderrijke gezinnen in de straat, in 2010 woonden er nog maar twee schoolgaande kinderen. Op de avonden kwamen nog maar zo'n dertig personen af, terwijl het er vroe ger wel 75 waren. Nieuwe bewoners had den minder animo om gezellig samen wat te doen. Ze wilden wel lid worden hoor, en contributie betalen, maar liever niet deel nemen aan de activiteiten. Maar het was ons niet om het geld te doen, wel om de gezelligheid.' Rita Smit in de rubriek 50 jaar geleden lezen we dat de Friese Kring "It Nije Lan" in 1963 nog 300 leden had en kort daarvoor het zilveren jubileum had gevierd. Vandaag de dag lezen we nooit meer iets over 'It Nije Lan'; tijd dus om na te gaan hoe dat zit. Freed 22 April Uit het feit dat in 1963 de vereniging al 25 jaar bestaat mag geconcludeerd worden dat de oprichtingsvergadering in 1938 moet zijn geweest. Dit moet kloppen, want op 21 april 1938 wordt een oproep gedaan aan alle Frie zen in de Wieringermeer om in Hotel Smit te Slootdorp bij elkaar te komen om te komen tot de oprichting van een Fryske Krite (Friese Kring) in de polder. Niet dat daarvoor geen Friese avonden wa ren: al vanaf februari 1934 worden door de Krite Schagen avonden verzorgd in Lutje winkel en in 1937 door de Alkmaarse Krite een avond in Hotel Smit te Middenmeer. De animo voor de bijeenkomsten is dermate groot dat in 1938 wordt besloten een eigen Krite op te richten en zo geschiedt op vrijdag 22 april 1938. De naam van de Krite wordt "It Nije Lan" wat zelfs een Hollander kan verstaan. Voorzitter is G.Brandsma uit Wie- ringerwerf en verder zitten in het bestuur M.Kingma (Slootdorp), Jac.Kingma (Midden- meer) en D.Feitsma (Middenmeer) Doelstelling van "It Nije Lan" is om minimaal tweemaal per jaar een Friese avond te or ganiseren gevuld met naar keuze cabaret, toneel, voordracht, zang en muziek en soms ook film. Er ontstaat zelfs een "Marsang" (Meerlied), geschreven door iemand van de Krite Alkmaar en op muziek gezet door dokter Tamsma, in die jaren huisarts te Wieringerwerf (en omstreken). Begin 1939 wordt besloten een eigen to neelgroep op te richten. Twintig jaar heeft dit gezelschap het volgehouden met spelers als Brattinga, Siderius en Venema, om er en kele te noemen. Daarna worden de avonden gevuld door ingehuurde toneelgezelschap pen, cabaretiers e.d. Het in Friesland zeer bekende gezelschap van Tetman en Jarich de Vries en cabaretier Rients Gratama heb ben meerdere malen acte de presence ge geven en ook het nu nog bestaande Tryater 31 Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3 IN DE WIERINGERMAR om de büienkomste te besiikjen op oansteande, jouns 8 ure yn HOTEL SMIT TE SLOOTDORP. DOÊLOPRJUCHTING FEN EEN FRYSKE KRITE YN DE WIERINGERMAR. Kom allegearre J

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 32