die geen belang hadden bij de buurtvereni ging. Die waren te jong en hadden het al lemaal niet meegemaakt.' Het zal in die tijd zijn geweest, een jaar of tien geleden, dat Dam het lidmaatschap van De Eendracht op zegde - onder protest van zijn vrouw. Dam: 'Ik heb toen een beetje ruzie gehad binnen de club. 'Er zat hier in de straat een publieke vrouw die ook lid was van de buurt vereniging. Ze ging trouwen. Een ander stel letje uit de straat, mensen die niet bij elkaar hoorden, ging kort daarna ook trouwen. De gewoonte was: bij trouwen ging de vlag uit. Bij dat stelletje werd wel gevlagd en bij die publieke vrouw niet. Toen werd ik verschrik kelijk boos. Ik belde de voorzitter, Bonnema, op, ik zeg: "Wat is dat?" "Ja Jan, maar er zijn een paar op tegen." Ik zeg: "Dat vind ik niet goed. Voor de een wel en voor de ander niet." "Ja, maar ja...". Ik zeg: "Meen je dat nou? Dan ben ik klaar met jullie, helemaal. Voor mij is iedereen gelijk. Wat zij doet, dat is mijn pakkie-an toch niet? Sommigen erge ren zich er wel aan dat er geregeld verschil lende kerels aan de deur komen, maar dat is haar pakkie-an." "Ja, maar dit en dat, een paar waren het er niet mee eens." Ik zeg: "Nou dan moeten die het mooi bekijken." Toen heb ik bedankt. Zuks is toch niet nor maal, dat vind ik niet van deze tijd', zegt Dam, nog steeds verontwaardigd. Zoals gezegd: jaartallen moet je Jan Dam niet vragen. Daarvoor verwijst hij naar Nel Bekkema-de Wit, schuin aan de overkant van de straat. Het bestuur in 2005 met v.l.n.r. Ron Boering, Marjo van Maurik-van Wijngaar den, Nel Bekkema-de Wit, Wilbur Vesterink en Henk Jonker. 23 jaar secretaresse van De Eendracht Nel Bekkema woont met haar man Jan, sinds hun huwelijk in 1970, op nummer 36. Het toeval wil dat Nel 64 jaar geleden in ditzelf de huis is geboren, al verhuisden haar ou ders toen ze een halfjaar oud was naar een boerderij aan de Robbenoordweg. Het gezin waaruit Jan Bekkema komt, woonde ook in de Sternstraat. Jan Bekkema woont al 58 jaar in dezelfde straat. Op een foto uit 1963 is te zien hoe hij als jongen meehielp bij het sneeuw- en ijsvrij maken van de straat. Gedurende 23 jaar was Nel Bekkema se cretaresse van De Eendracht. In 2010 is de vereniging opgeheven. Als secretaresse was ze zelf bij dat besluit betrokken. Voor de precieze oprichtingsdatum en details haalt Bekkema de oude notulenboeken en fotoal bums van boven. 'Het is de bedoeling dat ze nog eens naar het Genootschap gaan, maar eerst moet ik het spul nog een beetje orde nen', zegt ze. In een handgeschreven notulenboek staat dat De Eendracht op 25 november 1955 is opgericht. Het bestuur bestond uit P. Nieu- weboer, voorzitter, mevrouw De Kort, secre taris, mevrouw Baard, penningmeester en de heren De Bruin en Adriaanse. 'Jan Dam zal wel verteld hebben wat we al lemaal deden', zegt Bekkema. 'Vier keer in het seizoen hadden we een activiteit zoals het Sinterklaasfeest, een bingoavond, sjoe len, of de jaarvergadering met na afloop bingo. Met Koninginnedag werd de straat versierd met vlaggetjes en er werden palen geplaatst met een lichtkap erop in de ge- meentekleuren. Eén lichtkap is er nog, die ligt bij ons in de schuur en gaat te zijner tijd ook naar het Genootschap. De 65-plussers uit de straat kregen met kerst een attentie. Kegelen deden we ook, in de Zuiderzeehal. De bosmiddagen waren er in het begin, maar dat bosgebeuren werd later minder hoor. We hielden ook wel eens een Nieuwjaars receptie en om de vijf jaar was er iets groters: een gezamenlijke maaltijd of bar- 50JAAR Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3 30

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 31