50 Jaar geleden - hoe is het nu? In de rubriek 'go jaar geleden' (zie enkele bladzijden terug) plaatsen we berichten uit de Wieringermeerbode van go jaar geleden over personen, bedrijven, verenigingen enz. De redactie van de Kroniek is benieuwd hoe het die personen, bedrijven of verenigingen is vergaan en werkt telkens enkele onderwerpen nader uit. Opkomst en ondergang van buurtvereni ging De Eendracht 'De enige buurtvereniging die de Wieringer- meer rijk is, is De Eendracht.' Dat staat in de Wieringermeerbode van 16 oktober 1963, in het verslag over de gehouden jaarvergade ring. En ook dat het de buurtvereniging is van bewoners van de Sternstraat in Wierin- gerwerf. De Kroniek vroeg zich af: wat was dat voor een vereniging, en bestaat ze eigenlijk nog? Bij de vermelding van verenigingen in ge- meentegidsen van de Wieringermeer komt De Eendracht niet voor; in een gemeente- gids uit 1975 wordt alleen de buurtvereni ging Schepen-/Planetenwijk genoemd. In de Sternstraat op nummer 11 wonen Jan Dam (76) en zijn vrouw Ettje. Zij zijn, nu on langs meneer Van Zunderen is overleden, de oudste bewoners van de straat. Dam zegt dat de buurtvereniging nog maar drie jaar terug is opgeheven. 'Er kwamen allerlei an dere gezinnen en personen in de Sternstraat te wonen. De nieuwe bewoners hadden geen belang meer om deel te nemen aan ac tiviteiten van de vereniging.' Jaartallen moet je Jan Dam niet vragen. Daarvoor verwijst hij naar Nel Bekkema-de Wit, die schuin aan de overkant woont. Zij was jarenlang secreta resse van De Eendracht. Wel weet Dam dat de oprichtingsvergadering werd gehouden in de lunchroom van Tops, op de hoek van de Brinkweg, waar nu een kapper zit. Hoe groot was die vereniging? Dam rekent snel uit: 'Zes keer twee woningen aan de oneven kant, drie keer acht woningen aan de even kant, is 36. Er waren 36 gezinnen lid van de bewonersvereniging.' 'Die vereniging, dat was hartstikke leuk', vertelt Dam. 'We hadden bosmiddagen, dan gingen we met z'n allen naar het bos en wer den er spelletjes gedaan. Buurman De Kort reed met een wagentje met ijs, hij kwam langs met de ijskar en dan kregen de kinde ren allemaal een ijsje. Er was Sinterklaas feest voor de kinderen, in het bijgebouw van de Gereformeerde Kerk. Viswedstrijden werden er gehouden aan de Oeversevaart. Toentertijd deden nog alle bewoners eraan mee, praktisch allemaal. Ja, dat was hart stikke mooi. Je had behoorlijk grote gezin nen hier wonen in de Sternstraat, bijvoor beeld de families Pater en Bekkema. Ja, die hadden veel kinderen.' Jan Dam trouwde in 1962 met Ettje Waar denburg die samen met haar ouders al in de Sternstraat woonde. Na wat omzwervin gen, via een Zweedse noodwoning aan de Kwelweg en een noodwoning in het oude postkantoor, kwam ook het echtpaar Dam enkele jaren later in de Sternstraat te wo nen. De buurtvereniging bestond toen al. Dam woont nu al in zijn derde woning in de Sternstraat. Ze begonnen aan de even zijde op nummer 16, gingen toen naar nummer 18 en wonen nu aan de oneven zijde. Zelf zat Dam ook nog in het bestuur van de buurtvereniging. Wanneer? Dat moet je Dam niet vragen, Dam is niet van de jaartallen. Dam: 'Er werd van alles georganiseerd. We hielden ook bingoavonden, dan nam ieder een een prijsje mee. Ik ging naar Nan Rot gans, de slager, en zei: "We hebben weer een bingoavond". Nou dan gaf hij een met worst. Ik haalde ook altijd drie of vier ma krelen en die gooide ik in de hoop. Nou, ze waren daar gek op, er werd om gevochten! Zulke dingen. Voor zo'n plankie betaalde je twee kwartjes. Dat was geen geld, ieder een kon aan de bingo meedoen. In de tijd 28 Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 29