50 Jaar geleden In deze rubriek doen wij verslag van feiten en gebeurtenissen die 50 jaar geleden plaatsvonden in de Wieringermeer. Als bron gebruikten wij de Wieringermeerbode, dus in dit geval die van 1963 Schaakvereniging gaat jubileren (7-9-1963) Het bestuur van de Schaakvereniging Wieringermeer heeft de aanvang van de win tercompetitie vastgesteld op vrijdag 20 sep tember. Een dertigtal leden zal dan in club gebouw „Ons Centrum" te Wieringerwerf bijeen komen om de eerste contacten te leg gen. Eventuele nieuwe leden of belangstel lenden hebben op deze avond gelegenheid om met de vereniging kennis te maken. Op vrijdag 18 oktober zal de schaakvereniging met een feestelijk bijeenzijn het tienjarig bestaan herdenken, waarvoor een comité van voorbereiding reeds de plannen heeft uitgewerkt. Eerste bakker in de Wieringermeer gaat zaaksluiten (28-9-1963) Na 31 jaar gaat de heer C. Koorn zijn bakkerij aan de Brink te Slootdorp sluiten. Hoewel zij de „pensioengerechtigde" leeftijd nog niet hebben bereikt, vonden de heer en mevrouw Koorn toch de tijd gekomen om het wat kalmer aan te gaan doen. De klan ten zullen voortaan worden bezocht door het bakkersbedrijf D. de Jager aan de Prins Bernhardweg" te Slootdorp, de familie Koorn blijft voorlopig nog in de bakkerij aan de Brink wonen. Op 2 oktober 1932 vestigde Koorn zich in wat toen Sluis I genoemd werd. Drie jaar was hij daarvoor in De Haukes „koude" bakker. Het was geen dikke boterham de eerste jaren in de Wieringermeer. De heer Koorn was niet alleen de eerste bakker in de Wieringer meer, hij was ook de eerste middenstander die zich in Slootdorp vestigde. Slechts en kele gezinnen woonden nog maar aan wat nu de Kon. Wilhelminaweg genoemd wordt, o.m. de familie Meeuwsen en de onderwijze res mej. van Harlingen. De klantenkring was evenmin groot. Slechts een paar gezinnen woonden in de buitenwijk (die overigens wat oppervlakte betreft groot genoeg was), zoals de familie Kemmeren, toen woonach tig in de cultuurschuur, thans de boerderij van Lettinga. De kampen waarin de polder jongens hun vele boterhammen aten, wer den al spoedig goede klanten. Het leven was avontuurlijk die dagen, ook voor de middenstander. Met de transport fiets en de „kriel" (mand) op de rug deed de bakker de ronde. Daarbij moest hij per boot je de kanalen oversteken. Op een kwade dag verliep een landing wat te vlot: bij de aanleg sloeg Koorn achterover om met een doffe plons onder water te verdwijnen. Aan een kordate schippersvrouw heeft de heer Koorn het te danken dat hij nu kan gaan „rentenie ren." Bij het groeien van het aantal polder bewoners steeg ook het aantal zakjes meel dat bakker Koorn iedere week verwerkte. Er werd een gezond bedrijf opgebouwd. De zoon verkoos het boerenvak, hij kreeg een boerderij op Wieringen, de geboortegrond van zijn vader. Voor de heer Koorn een reden temeer om het drukke zakenleven vaarwel te zeggen. 'De Eendracht' een actieve buurtvereniging (16-10-1963) De enige buurtvereniging die Wieringermeer rijk is, is „De Eendracht", gevormd door de bewoners van de Sternstraat te Wieringer werf. Vrijdagavond jl. werd in het gebouw „Ons Centrum" de jaarvergadering gehou den, en ook nu bleek weer dat er een pret tige sfeer heerst in deze vereniging. De voorzitter, de heer A. Miedema, sprak in deze bijeenkomst een kort openingswoord, waarin hij zijn voldoening uitsprak over de activiteit der leden, waardoor de hechte on derlinge band weer versterkt was. Hierop volgde het moment waarop de leden reeds 26 Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 27