11 1 1 nisatie. Hij spande zich vooral in om de sa menwerking tussen de onderzoekers die el kaar na de Eerste Wereldoorlog boycotten, te herstellen. m 'f F, m P Hf Lorentzen Einstein, 1921 Maatschappelijk was Lorentz actief binnen de Vrijzinnige Democratische Bond (een progressief-liberale partij in Nederland in de eerste helft van de twintigste eeuw). De sociale kwestie (ook wel het arbeidersvraag stuk genoemd) en de volksopvoeding (vor ming, opleiding en onderwijs, gericht op het volk) hadden zijn levendige belangstelling. In 1910 werd op zijn initiatief de eerste open bare bibliotheek van Leiden gesticht. Hij was o.a. voorzitter van de Onderwijsraad, afde ling hoger onderwijs. In 1912 ging Lorentz vervroegd met emeritaat als gewoon hoog leraar. Wel bleef hij nu als buitengewoon hoogleraar in Leiden zijn maandagochtend colleges geven. Na zijn emeritaat werkte Lorentz van 1918 tot en met 1926 mee aan de plannen voor de drooglegging van de Zuiderzee. Hij stelde de "golfvergelijking" op waarmee de waterhoogtes - en daarmee benodigde dijkhoogtes - na afsluiting door de Afsluit dijk voorspeld konden worden. Hij leidde de Staatscommisie Zuiderzee (ook wel de 'Commissie Lorentz' genoemd). Hij stelde voor het probleem van de waterhoogte op te lossen met numerieke wiskunde (een deel gebied van de wiskunde). De bewegings vergelijkingen voor water moesten worden opgelost voor de geulen. Het werk van deze commissie is van grote betekenis geweest voor het waterloopkundig onderzoek in Nederland. In het originele ontwerp dat Lely voor de Afsluitdijk maakte zou de Afsluitdijk niet bij Cornwerd, maar bij Piaam, aanslui ten op de Friese kust. De staatscommissie onder leiding van Lorentz berekende dat de getijslag (het verschil tussen eb en vloed) sterk zou toenemen als de dijk zou aanslui ten bij Piaam. Toename van de getijslag zou de stroomsnelheden doen toenemen en de aanleg van de dijk bemoeilijken. Ook bleek de ondergrond op het geprojecteerde tracé van de Afsluitdijk niet ideaal voor de aanleg van een dam. De commissie Lorentz advi seerde daarom de Afsluitdijk iets noordelij ker aan te leggen, waardoor de toename van de getijslag minder werd. Na voltooiing van de Afsluitdijk in 1933 bleken de voorspel lingen van de commissie juist. Op 4 februari 1928 overleed Lorentz op 74-jarige leeftijd aan een belroosinfectie met koortsaanval len. Hij werd op de Kleverlaanbegraafplaats in Haarlem begraven. De beroemde natuurkundige Albert Einstein, bekend van de relativiteitstheorie, verklaarde de relatief beperkte roem van Lorentz als volgt: De natuurkundigen van de jongere generatie zijn zich meestal niet meer ten volle bewust van de beslissende rol, die H.A. Lorentz speelde bij de vorming van de fundamentele ideeën van de theoretische natuurkunde. Dit wonderlijke feit berust hierop, dat de grondslag van Lorentz' ideeën hun zozeer vlees en bloed geworden is, dat zij nauwelijks nog in staat zijn zich voor te stellen hoe vermetel deze ideeën waren en hoever ze het natuurkundig fundament ver eenvoudigden. Voor mij betekende hij meer dan alle anderen die ik op mijn levensweg ontmoette.' Henk Torenvlied 17 Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3 'JBT i|

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 18