Hendrik Antoon Lorentz Prof. Lorentzstraat Lorentz was een van Nederlands groot ste natuurkundigen ooit. Hij deed vooral theoretisch onderzoek naar de elektromag netische eigenschappen van materie: zijn elektronentheorie. Hij kwam tot de veron derstelling, dat de afmetingen van voor werpen beïnvloed wordt door hun snelheid (Lorentzcontractie) evenals hun massa. Ook nam hij aan dat de lichtsnelheid de hoogst mogelijke snelheid is. Daarmee legde hij de basis voor de speciale relativiteitstheorie van Albert Einstein. Lorentz was de nestor van de natuurkundigen in zijn tijd. Einstein keek tegen hem op. Velen, in onze tijd tijd van mobieltjes, digitale camera's, compu ters, ipads, TV's en noem maar op, beseffen niet welk aandeel Hendrik Antoon Lorentz hierin heeft gehad. Ook de plaats van de Afsluitdijk en dus die van onze Wieringer- meerpolder is in grote mate door deze geleerde bepaald. Lorentz kwam uit een familie van bemid delde tuinders in Arnhem. Op de lagere school viel Lorentz op door zijn enorm leer vermogen en in 1866, direct na de lagere school enterde hij de middelbare school, de HBS, direct in de derde klas. Hij had niet al leen hoge cijfers in de wiskunde maar ook in de talen. Deze kwamen hem later in zijn internationale carrière goed van pas. Met een HBS-diploma werd men in die tijd niet toegelaten op de universiteit. Daarom deed hij staatsexamen in Latijn en Grieks en in 1870,17 jaar oud, werd hij toegelaten op de Rijksuniversiteit te Leiden waar hij wis-, na- tuur- en sterrenkunde ging studeren. Twee jaar later keerde hij al weer terug naar zijn geboorteplaats en hier studeerde hij verder. Op ndecemberi875 promoveerde hij op het proefschrift "Over de theorie der terugkaat sing en breking van het licht". In 1877 kreeg hij het aanbod om hoogleraar in de wiskun de aan de Universiteit van Leiden te worden maar hij sloeg dit aanbod af. In 1878, gaf hij les aan de plaatselijke avondschool in Arn hem en in datzelfde jaar werd hij, als een van de eersten in Europa, benoemd tot hoogle raar in het nieuwe, afzonderlijke vak, theore tische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Op 25 januari van dat jaar hield Lorentz zijn inaugurele rede "De moleculaire theorieën in de natuurkunde". Hij was toen 24 jaar oud. De rest van zijn leven zou hij aan deze universiteit verbonden blijven. Hij gaf colleges natuurkunde en schreef een aantal leerboeken. In 1881 huwde hij met Aletta Kaiser, dochter van de latere directeur van het Rijksmuseum Willem Kaiser, en nicht van de sterrenkundige Frederik Kaiser. Vanaf 1900 brak hij internationaal door en in 1902 ontving hij, sa men met Pieter Zeeman, de No belprijs voor de natuurkunde. Dit op het onder werp 'De invloed van magnetisme op de kleuren van het licht van een vlam'. Hij gaf gastcolleges over de hele wereld en vanaf 1910 werd hij de voorzitter en organisator van de baanbre kende "Solvayconferenties" die handelden over onder meer de vroege kwantummecha nica met Marie Curie, Albert Einstein, Max Planck, Ernest Rutherfort en vele andere voor ons nu nog bekende namen. In 1923 werd hij door de Volkenbond benoemd tot secretaris van het 'Internationale comité voor intellectuele samenwerking'. In 1925 kreeg hij het voorzitterschap van deze orga- Lorentz tijdens een lezing Kroniek no. 66, 2ie jaargang, 2013/3 1853-1928

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 17