Holland en Friesland. Sinds 2007 dient de mast als radiozendmast voor FM-frequenties. Op de voet van de zendmast staat 'MCMLXVI Nederlandsche Omroepzendermaatschappij Zendstation Wieringermeer' Werkhaven Oude Zeug, aan het IJsselmeer bij Kreileroord. De haven werd gebruikt voor de aanvoer van materialen voor de drooglegging en ontginning van de Wieringermeer. Het is een van de drie punten van waaruit men begon met de aanleg van de dijk die de polder moest omsluiten. Tot 2005 werd de haven jaarlijks intensief gebruikt tijdens de bietencampagne: vanuit heel Noord-Holland werden per vrachtwagen suikerbieten aangevoerd die bij Oude Zeug werden overgeladen op binnenschepen om naar de fa briek van de Suikerunie in Puttershoek verscheept te worden. Jaarlijks ging het om ruim 200.000 ton bieten. In 2005 werd het verlaadpunt gesloten omdat de fabriek in Putters hoek dicht ging. Windmolen de 'Ambtenaar', een Enecron E-126, tussen Wieringerwerf en Medem- blik. Het is tot nu toe de grootste wind molen van Nederland met een hoogte van bijna 200 meter en een vermogen van 7,5 MW. De rode daken van de boerderijen De treurwilgen naast de inrit van de boer derijen of op een hoek van de tuin, ge plaatst na de inundatie. Het witte bruggetje over het Amstelmeer- kanaal, ter hoogte van de Klieverweg. Voor de oorlog aangelegd als fiets- en voetgan gersbrug. In 1945 hebben de Duitsers het houten bruggetje opgeblazen. Na de oor log is het weer opgebouwd, nu iets weste lijker van de oorspronkelijke plaats. In het kader van het Randmeerproject werd het idee geopperd het bruggetje op te heffen en daarvoor in de plaats een veerdienst te openen... Het bruggetje is onmisbaar voor de fietsverbinding Hippolytushoef-Wierin- gerwerf en wordt door veel scholieren gebruikt. Gasbron, o.a. Westermiddenmeerweg H20. In de Wieringermeer waren in 2010 nog onge veer 25 gasbronnen in gebruik. In de begintijd van onze polder werden bronnen geslagen voor de drinkwatervoorziening en beregening van gewassen. Op de plaatsen waar het water gas bevatte werd een gasbron gebouwd die energie leverde voor warmte en licht. Sluis met sluiswachterswoning De Haukes. Met de bouw van de sluis werd begonnen in augustus 1928. De sluis kwam gereed op 4 januari 1930 en vanaf begin februari kon het water uit de Meer binnengelaten worden. Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 42