Welke monumenten zijn er? Het Genootschap inventariseerde welke monumenten er zijn in onze polder. Wat zijn nu onze overblijfselen van kunst, cultuur, architectuur of nijverheid die van algemeen belang geacht worden om de historische, volkskundige, artistieke, wetenschappelijk, industrieel- archeologische of andere sociaal-culturele waarde? Hiervan is een lijst opgesteld die te lang is om af te drukken, maar die u kunt vinden op de website van het Genootschap, www.wieringermeergeschiedenis.nl. Hieronder een selectie uit de lijst. Aanvullingen zijn welkom bij de redactie. Met dank aan Willy Maris, Irene Biesheuvel, Ina Hoogenbosch, Anneke Wittink, Rein Kooien en PierMontsma. Rita Smit De 'Creiler Nutsbanken'vier banken om een boom bij multifunctioneel centrum 'De Door braak' in Kreileroord. Op 3 november 2007 geschonken door Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Wieringermeer t.g.v. haar zeventigjarig bestaan. De negen oorlogsgraven op de algemene begraafplaats in Middenmeer. Hier zijn zes bemanningsleden begraven van een Engelse Halifax-bommenwerper die op 26 juli 1943 neerstortte aan de Dolfijn- weg bij Slootdorp; twee onbekende sol daten wier lichamen werden gevonden in het water langs de IJsselmeerdijk; en een bemanningslid van een Engelse Short- Stirling bommenwerper, neergestort in het IJsselmeer. Het monument voor de NH kerk in Slootdorp dat een pioniersgezin voorstelt, met hun paard op weg naar de Wieringermeer. Het werd op 4 november 2005 onthuld door konin gin Beatrix tijdens haar bezoek t.g.v het 75-jarig bestaan van de Wieringermeer. Het is ontworpen door Rob Houdijk. Restant fundering in het zuidelijke dijkgat van boerderij L51 (van J.G.Geertsema) die op 17 april 1945 grotendeels wegspoelde. Zweedse noodwoning, Noorderkwelweg, J.71.1, M. Smit. Na de oorlog keerden de voor het water gevluchte bewoners terug naar de polder. Door de overheid werden Zweedse noodwoningen beschikbaar gesteld. Die werden geplaatst tussen of naast de puinhopen van de verwoeste boerderij. Tientallen gezinnen hebben er jaren in geleefd. Dijkmagazijn. Onder andere bij het gat van de dijken bij gemaal Lely. Na het gereedkomen van de Wieringermeerdijk werden deze magazijnen erop gebouwd om er materiaal voor onderhoud van de dijk in op te slaan. De dijkwachters konden er ook in overnachten. Zendmast Wieringermeer in het Robbenoordbos aan de Noorderdijkweg. In 1966 gebouwd ter vervanging van de zendmast op de vuurtoren van Huisduinen bij Den Helder. 201,67 m hoog. Tot 2006 heeft de zendmast dienst gedaan voor de verzor ging van zowel radio- als televisieuitzendingen in een deel van de provincies Noord- 40 Kroniek no. 65, 2ie jaargang, 2013/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 41